Taipei: Hiina võib Taiwani rünnata 2025. aastal

Taiwani sõjaväelased
Taiwani sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Daniel Ceng Shou-Yi

Taiwani kaitseministeeriumi värske hinnangu kohaselt võib Hiina iseseisvale saareriigile kallale tungida 2025. aastal. Ministeeriumi hinnangul pole Hiina hetkel veel siiski invasiooniks valmis.

"Hiina armeel pole veel piisavalt dessantlaevu, et invasioon läbi viia ühe maandumislainega. Taiwani sõjavägi suudab kaitsta sadamaid ja lennujaamu. Neid pole kerge lühikese aja jooksul hõivata" leidis Taiwani kaitseministeerium. 

Taipei hinnangul puudub Hiina armeel logistilise toetuse suutlikkus ja saareriigi relvajõud suudavad häirida kompartei armee varustusliine. Ministeerium siiski hoiatas, et 2025. aastaks suudab Hiina kontrollida mereühendust Taiwani väinas. 

Hiina võimud uuendavad oma mereväge. Laevastikku lisatakse üha suuremaid ja võimsamaid sõjalaevu, vahendas The Times.

Peking peab Taiwani oma provintsiks ja on lubanud selle vajadusel jõuga tagasi võtta. Viimastel aastatel on Hiina majanduslikku, diplomaatilist ja sõjalist survet Taipeile üha suurendanud. Taiwani väinas kasvavad pinged. Peking saadab sõjalennukeid saare lähedal asuvasse õhuruumi.

Peking on survet Taiwanile tugevdanud alates 2016. aasta valimistest, mille tulemusel tõusis seal presidendiks Tsai Ing-wen, kelle meelest on saar juba iseseisev ja seda ei saa pidada Hiina osaks.

Eelmisel nädalavahetusel korraldas kompartei ajaleht Global Times foorumi, kus Hiina eksperdid väitsid, et riigil oleksid paremad võimalused Taiwani "küsimus lahendada" kolme kuni viie aasta pärast. 

"Kui Hiina ja USA jõudude vahekord peaks nihkuma Pekingi kasuks, siis võib Washington olla vaoshoitum ja see muudaks Taiwani küsimuse lahendamise lihtsamaks," ütles Fudani ülikooli rahvusvaheliste uuringute professor Shen Dingli. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: