Hiina sõidujagamise firma lahkub New Yorgi börsilt

Hiina sõidujagamise firma Didi
Hiina sõidujagamise firma Didi Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/BRENDAN MCDERMID

Hiina sõidujagamise ettevõte Didi teatas reedel, et lahkub New Yorgi börsilt. Didi kolib ümber Hongkongi börsile.

"Pärast hoolikat uurimistööd alustab ettevõte ettevalmistusi Hongkongi börsil noteerimiseks," teatas Didi. 

Didi on Hiina vastus USA sõidujagamise ettevõttele Uber. 

Hiina kompartei regulaatorid piiravad üha rohkem Didi tegevust. Valitsus kontrollib, kas Hiina riigipangad on Didi suhtes liiga "sõbralikud". 

Kompartei regulaatorid väidavad, et Didi kogub ebaseaduslikult kasutajate isikuandmeid. "Uurime ettevõtet, et kaitsta riiklikku julgeolekut ja avalikke huve," teatas Hiina küberruumi reguleeriv asutus (CAC).

Didi New Yorgi IPO viidi lõpule nädal enne Hiina kommunistliku partei sajandat aastapäeva. See vihastas kõrgeid partei funktsionääre. 

"Pärast seda, kui kõrgetasemeline noteerimine osutus veaks, mõtlevad nüüd kõik Hiina erafirmad mitu korda, kas minna New Yorki," ütles konsultatsioonifirma Plenum analüütik Chen Long.

Didi suurim investor on Jaapani pangandushiid SoftBank. Firmasse on investeerinud veel Hiina tehnoloogiahiiglased Alibaba ja Tencent. 

Hiina piirab ka üha rohkem Alibaba tegevust. Firma asutaja Jack Ma on avalikkuse vaateväljast kadunud. Didi juhid Cheng Wei ja Jean Liu hoiavad samuti madalat profiili. 

Ühe Didi investori sõnul tõenäoliselt suuraktsionärid toetavad New Yorgi börsilt lahkumist. 

"Suuraktsionärid nagu Softbank, ja Tencent ei julge protestida ega komparteid trotsida," ütles investor ajalehele Financial Times

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: