Euroopa diplomaadid kritiseerivad Iraani seisukohti tuumakõnelustel

Iraani tuumarajatis
Iraani tuumarajatis Autor/allikas: SCANPIX/AP/

Iraani seisukohad kõnelustel riigi tuumaprogrammi üle on vastuolus selle piiramise lepingu tingimustega, ütlesid esmaspäeval kolme Teheraniga läbirääkimisi pidava Euroopa riigi diplomaadid.

Pärast viiekuist pausi jätkusid Viinis 29. novembril kõnelused ühtse kõikehõlmava tegevuskava (JCPOA) päästmiseks.

2015. aastal sõlmitud kokkuleppe eesmärk oli takistada Iraanil välja töötamast tuumarelva. Teheran ise on sellist kavatsust alati eitanud. Leping tagas sanktsioonide leevenduse vastutasuks tuumaprogrammi karmile piiramisele, mille järelevalve eest pandi vastutama ÜRO. Praegustel läbirääkimistel osalevad diplomaadid 2015. aasta lepingule allakirjutanud riikidest – Iraanist, Suurbritanniast, Hiinast, Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Venemaalt.

"Me oleme suhelnud palju tunde ja kõik delegatsioonid on Iraani survestanud olema mõistlik," ütlesid Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa diplomaadid.

"Hetkeseisuga aga ei ole me ikka veel suutnud päris läbirääkimisteni jõuda," lisasid nad.

"Me kaotame väärtuslikku aega, kui tegeleme lepinguga vastuolus olevate Iraani uute seisukohtadega," ütlesid Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa diplomaadid.

Kokkulepe hakkas rappa minema 2018. aastal. President Donald Trump viis siis USA sellest välja ja kehtestas Iraanile taas sanktsioonid.

Iraan hakkas taas tuumaprogrammi kallal tööle, ehkki kinnitab tänini, et ei ole huvitatud tuumaarsenalist.

Praegune president Joe Biden on andnud märku soovist leppesse naasta.

Pühapäeval teatas Iraani pealäbirääkija Ali Bagheri edusammudest kõneluste päevakorra koostamisel. "Kaks osapoolt on jõudnud kokkuleppele küsimustes, mis peaksid olema päevakorras," ütles Ali Bagheri ametlikule uudisteagentuurile IRNA.

Iraani ametnikud väidavad, et nad suhtuvad läbirääkimistesse tõsiselt.

Kuid lääneriigid on Teherani süüdistanud aasta algul võetud seisukohtadest taganemises.

Eelmisel nädalal hoiatas Biden, et USA valmistab seoses kõneluste võimaliku ebaõnnestumisega Iraani vastu ette "täiendavaid meetmeid".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: