Biden allkirjastas seaduse impordikeelu kohta Xinjiangist

{{1640316840000 | amCalendar}}
Uiguuride kinnipidamislaager Hiina Xinjiangi provintsis.
Uiguuride kinnipidamislaager Hiina Xinjiangi provintsis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA president Joe Biden kirjutas neljapäeval alla seaduseelnõule, mis keelab peaaegu igasuguse impordi Hiinas asuvast Xinjiangi piirkonnast.

Eelmisel nädalal kongressis heakskiidetud seaduseelnõu kohustab USA presidenti kehtestama sanktsioonid Hiina ametnikele, kes vastutavad inimõiguste rikkumiste eest Xinjiangis.

"See on kõige olulisem ja mõjukaim samm, mida USA on seni astunud Hiina kommunistliku partei orjatöö kasutamise eest vastutusele võtmiseks," ütles eelnõu algataja vabariiklasest senaator Marco Rubio avalduses.

Peking sarjas nädal tagasi karmisõnaliselt uusi USA sanktsioone ja lubas võtta kasutusele kõik vajalikud meetmed, et kaitsta Hiina firmasid Washingtoni meetmete eest, mis võtavad sihikule uiguuri vähemuse kohtlemise Xinjiangi provintsis. 

"Hiina on selle suhtes äärmiselt rahulolematu ja seisab sellele kindlalt vastu," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin.

USA senat hääletas ühehäälselt sisuliselt täieliku impordikeelu poolt seoses kahtlustega, et Hiina kasutab sunnitöölisi. 

"Me teame, et see toimub hirmutava, jubeda kiirusega genotsiidiga, mida me praegu näeme," ütles senaator Marco Rubio, kes tõi impordikeelu senati ette pärast seda, kui selle kiitis heaks esindajatekoda.

Mõned USA ettevõtted on väljendanud muret Uiguuride Sunnitöö Ennetuse Akti suhtes, mis keelab kõik tooted regioonist, kui ei esitata selgeid tõendeid, et nende tootmine ei hõlmanud orjust.

Xinjiang on suur puuvillatootja ning hinnanguliselt 20 protsenti rõivastest, mida Ühendriigid igal aastal impordivad, sisaldavad regioonist pärit materjale. 

Inimõiguslaste sõnul hoitakse enam kui miljonit uiguuri ja teisi turgikeelseid moslemeid laagrites, mille eesmärgiks on juurida välja nende islamiusu traditsioonid ning sundida neid assimileeruma Hiina hani rahvusest enamusega. 

Peking on nimetanud neid laagreid kutseõppekeskusteks ning väidab, et sarnaselt Lääneriikidele on selle eesmärk vähendada radikaalse islami mõju.

Ühendriigid on nimetanud Hiina tegevust genotsiidiks ning koos Austraalia, Suurbritannia ja Kanadaga kavatsetakse selle küsimuse tõttu kehtestada Pekingi taliolümpiamängudele tuleval aastal diplomaatiline boikott. 

Hiina avaldas protesti impordikeelu peale

Hiina välisministeerium avaldas reedel protesti ja hoiatas, et astub samme vastuseks USA seadusele, mis keelab Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas toodetud kaupade impordi.

"Hiina väljendab selle üle äärmist nördimust ja avaldab tugevat protesti," teatas Hiina välisministeerium.

"USA laimab pahatahtlikult inimõiguste olukorda Xinjiangis, rikub tõsiselt rahvusvahelist õigust ja rahvusvaheliste suhete põhinorme, sekkudes jämedalt Hiina siseasjadesse," edastati avalduses.

"Hiina astub olenevalt olukorra arengust edasisi samme," hoiatas välisministeerium.

"Soovin korrata, et Xinjiangi asjad on puhtalt Hiina siseasjad. Hiina valitsuse ja rahva otsusekindlus kaitsta riiklikku suveräänsust, julgeolekut ja arenguhuve on vankumatu. Soovitame Ameerika poolel oma vead koheselt parandada ja probleemide ärakasutamine lõpetada," lisas välisministeeriumi eestkõneleja.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: