Poola: sõja puhkemise oht Euroopas on viimase 30 aasta suurim

Poola välisminister Zbigniew Rau.
Poola välisminister Zbigniew Rau. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Euroopa on lähemal sõja puhkemisele kui kunagi varem viimase 30 aasta jooksul, ütles Poola välisminister Zbigniew Rau neljapäeval Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) istungit avades. Poola on sel aastal OSCE eesistujariik.

"Paistab, et sõjaoht OSCE hõlmatud piirkonnas on praegu suurem kui iial varem viimase 30 aasta jooksul," ütles Rau 57 riigi esindajate ees peetud kõnes. "Juba mitu nädalat oleme silmitsi võimalusega suureks sõjaliseks eskalatsiooniks Ida-Euroopas," lisas ta.

Nimetamata otsesõnu Venemaad rääkis Rau pingetest Ukraina, Gruusia, Armeenia ja Moldova ümber, millel kõigil on aktiivseid või niinimetatud külmutatud konflikte, mille üks osapool on ka Venemaa.

OSCE on 1973. aastal alanud ja 1975. aastal Helsingi lõppakti vastuvõtmisega päädinud Euroopa Julgeoleku- ja Koostöökonverentsi (CSCE) järglasorganisatsioon, mille liikmeteks on Euroopa demokraatlikud riigid, USA ja Kanada ning kunagised Nõukogude bloki ning Nõukogude Liidu lagunemisel tekkinud riigid. Organisatsioon tegeleb peamiselt julgeoleku küsimustega.

OSCE kohtumine on kolmas sel nädalal Venemaa ja lääneriikide osalusel peetav julgeolekuteemaline kohtumine, millel loodetakse pingete vähendamist, mis on kasvanud seoses Vene vägede massiivse koondamisega Ukraina piiridele.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: