Baerbock Moskvas: reeglite rikkujaid tuleb korrale kutsuda

{{1642476540000 | amCalendar}}

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock ütles teisipäeval visiidil Moskvas, et reeglite rikkujaid tuleb korrale kutsuda ka siis, kui sellel on majanduslikult kõrge hind.

Saksamaa välisministeeriumi teatas varem, et Baerbocki visiidi eesmärk on näidata, et Saksamaa uus valitsus tahab põhjalikke ja stabiilseid suhteid Venemaaga.

Baerbock ütles pärast kohtumist Vene kolleegi Sergei Lavroviga, et Venemaa sõjaväe koondamist Ukraina piirile on raske näha millegi muu kui ohuna.

Saksamaa välisministri sõnul ei ole Euroopas mingit julgeolekut, kui puuduvad reeglid, mida igaüks täitma peab. Seepärast tuleb Baerbocki sõnul reeglite rikkujaid korrale kutsuda, isegi kui see majanduslikult kalliks maksma läheb.

Venemaa on viinud Ukraina piiri lähistele umbes 100 000 sõdurit ning nõuab NATO-lt vägede drastilist vähendamist Ida-Euroopas ja NATO ukse sulgemist Ukraina ees.

Enne kohtumist teatati, et vastuoluliste teemade kõrval oli päevakorras ka teised teemad nagu teadus, kaubandus, taastuvenergia ja kliimamuutuse vastane võitlus.

Üks kohtumise teemasid oli gaasitoru Nord Stream 2 (NS2) tulevik. Baerbock ütles esmaspäeval Kiievis, et praegu ei saa gaasitoru tööle hakata, sest see ei järgi Euroopa energiaseadustikku.

Venemaa välisministeerium kutsus esmaspäeval Saksamaad ja Euroopa Liitu mitte venitama gaasitoru NS2 sertifitseerimist. "Protseduuri ei peaks kunstlikult pikendama ja politiseerima Saksamaa regulaatorite ja Euroopa Komisjoni poolt," teatas Venemaa välisministeerium oma avalduses.

Enne Moskva visiiti oli Saksamaa välisminister Kiievis, kus kohtus Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ja president Volodõmõr Zelenskiga.

Annalena Baerbock avaldas Kulebaga kohtumise järel toimunud pressikonverentsil lootust, et pinged Venemaaga Ukraina pärast lahendatakse diplomaatiaga, kuid ta hoiatas, et Moskva kannatab poliitiliselt, majanduslikult ja strateegiliselt, kui ründab Ukrainat.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba tänas Saksamaad toetuse eest. Kuleba lisas, et Kiiev ja Berliin soovivad ühiselt taaselustada Normandia formaadi kõnelusi. Normandia kõneluste eesmärk on sõja lõpetamine Ukraina idaosas, kõneluste osalised on Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa.

Diplomaatia olulisust rõhutas esmaspäeval ka Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz, kes oli visiidil Madriidis. Scholz rõhutas, et sõjalise interventsiooni vältimiseks tuleb teha kõik, mis võimalik.

Teisipäeval saabusid Valgevenesse Venemaa sõjalised üksused, mis Minski teatel osalevad järgmisel kuul toimuvatel ühisõppustel.

Toimetaja: Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: