Hiina sõjalennukid sisenesid Taiwani õhukaitsetsooni

Taiwani hävituslendur
Taiwani hävituslendur Autor/allikas: SCANPIX/ZUMA Press Wire/Daniel Ceng Shou-Yi

Hiina saatis pühapäeval 39 sõjalennukit Taiwani õhukaitse identifitseerimistsooni (ADIZ) pärast USA ja Jaapani õppusi saareriigi lähistel, teatas Taiwani kaitseministeerium.

Taiwani sõjavägi andis raadio teel hoiatusi ja pani lahinguvalmis õhutõrje raketisüsteemid, vahendas CNN ministeeriumi teadet.

Tegu oli selle aasta suurima Hiina õhumissiooniga Taiwani piiril. Seni suurim toimus mullu oktoobris, kui ADIZi sisenes 56 Hiina sõjalennukit.

ADIZ on ala väljaspool riigi territooriumi ja riiklikku õhuruumi. Siiski tuvastatakse seal välisriikide õhusõidukeid, mida jälgitakse ja kontrollitakse riigi julgeoleku huvides. Tehniliselt on tegemist rahvusvahelise õhuruumiga. Hiina on sarnaseid õhumissioone Taiwani lähedal ka varem teinud.

Hiina armee lennud toimusid pärast laupäevast USA ja Jaapani merevägede jõudemonstratsiooni Filipiini merel. Õppusel osales kaks USA mereväe lennukikandjat, kaks dessantlaeva, kaks ristlejad ja viis hävitajat, lisaks Jaapani väike lennukikandja. USA mereväe teatel harjutasid sõjalaevad India ja Vaikse ookeani piirkonna vabana ja avatuna hoidmist ning kaitsmist.

Taiwan on üle aasta kurtnud Hiina õhuväe lendude üle, mis toimuvad saare lähedal. 

Taiwan on de facto iseseisev alates 1949. aastast, kuid Hiina näeb seda enda provintsina ja on lubanud selle vajadusel jõuga tagasi võtta.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: