ITK peatab plaanilise ravi personali suure haigestumuse tõttu

{{1644406080000 | amCalendar}}
Foto: Raigo Pajula/ITK

Ida-Tallinna Keskhaigla lõpetab sel nädalal statsionaarse plaanilise ravi, sest suur hulk haiglapersonalist on haigestunud koroonasse, ütles terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma.

Terviseameti kolmapäevasel pressikonverentsil teatas Härma, et vaatamata meditsiinipersonali lühendatud karantiinile on Ida-Tallinna Keskhaiglas eemal liiga suur hulk töötajaid, et plaanilist ravi jätkata.

Ajutiselt peatatakse statsionaarne plaaniline ravi. Erakorraline töö, päevaravi (sealhulgas onkoloogiline), päevakirurgia ja ambulatoorne vastuvõtt jätkuvad võimaluste piires. Kõikide patsientidega, kelle ravile suundumise aeg lükkub edasi, võtab haigla personaalselt ühendust, teatas ITK esindaja.

"Nakatumisnumbrite kiire tõus on toonud kaasa vajaduse täiendavate Covid-voodikohtade järele, sest lisaks koroonadiagnoosiga patsientidele on suurenenud ka oluliselt patsientide arv, kellel on koroonadiagnoos kaasuva diagnoosina ja kes vajavad samuti isoleerimist. Samal ajal on ka paljud töötajad haigestunud. Kuna Covid-voodikohtade avamine nõuab lisapersonali, pidime tegema otsuse plaanilise statsionaarse ravi peatamiseks," selgitas Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse liige ja ravijuht Ene Halling hilisemas pressiläkituses.

PERH jätkab veel muutusteta

Pressikonverentsil esinenud Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) infektsioonikontrolli talituse juhataja ja vanemarsti doktor Mait Altmetsa sõnul on PERH-is 220 töötajat Covidi tõttu töölt eemal. Ta ei osanud öelda, millal PERH-is ravi piiramine tuleb ette võtta. 

Altmets prognoosis, et veebruari keskpaigaks võib haiglates olla juba 500 patsienti, kes vajavad koroona tõttu isoleerimist. Tema sõnul on varemgi olnud haiglates sama palju koroonapatsiente, kuid siis polnud nii suurt personalinappust. "Võiks öelda, et 500 patsienti ongi haiglate võimekuse piir," sõnas Altmets. Varasemate koroonalainete ajal hinnati haiglate võimekuse piiriks 600 Covid-patsienti.

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma ütles, et kui 200-300 patsiendi juurest jõuti 400 juurde kümne päevaga, siis 500-ni võib jõuda nädalaga. Tema sõnul on olukord keerukaim neis haiglates, kuhu kõige rohkem covid-patsiente viiakse.

Selleks, et tagada haiglate toimetulek olukorras, kus aina enam töötajaid saab koroonapositiivse tulemuse, lubab terviseamet karantiinis viibivatel meditsiinitöötajatel tööle naasta enne karantiiniperioodi lõppu.

Tingimus on, et meedikul pole viimase 24 tunni jooksul esinenud palavikku, haiguse sümptomid on taandumas ning kuni täieliku tervenemiseni kantakse tööl respiraatorit.

Terviseamet koroonapassist loobumist veel ei poolda

Terviseamet ei näe praegu võimalust koroonatõendist loobuda. Valitsus on otsustanud selle 21. veebruarist kaotada, kui 17. veebruari seisuga jõuab haiglasse alla 25 sümptomaatilise ehk raskeloomulise koroonapatsiendi päevas. Kolmapäeval oli see 74.

"Meie hinnangul me ei jõua praegu veebruari keskpaigaks või veebruari lõpuks nii heasse olukorda, aga eks aeg näitab. Pigem me näeme, et haiglaravi jätkab hetkel kasvamist. Seetõttu ka terviseamet enda tasandil on igasugused sammud, igasugused otsused, mis puudutavad meetmete leevendamist ja ettepanekuid, praegu pausile pannud," ütles Härma.

Toimetaja: Mari Peegel, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: