X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kross: Putin kardab sõda kaotada

Ukrainlaste visa vastupanu on Venemaa presidenti Vladimir Putinit ebameeldivalt üllatanud ning sundinud teda tegema ootamatuid avaldusi, näiteks ähvardama tuumarelvaga, ütles pühapäeval "Aktuaalses kaameras" riigikogu väliskomisjoni liige Eerik-Niiles Kross.

Kuidas teie hetkeolukorda hindate?

Kui sellist sõna nagu positiivne saab üldse kasutada antud olukorras, siis võiks öelda, et täna, ka eile on Ukrainas seisund märksa parem kui sõja alguses. Venemaa on selgelt takerdunud oma rünnakuga. Ilmselt nad lootsid, et Ukraina alistub selle surve peale, et kui sul on 200 000 meest, jube relvastus ja võitmatu Vene armee tulemas, loobutakse vastupanust. Ilmselt ei suutnud nad uskuda, et Ukraina rahvas tahabki vabadust ja osutabki vastupanu ja suudabki iseseisvalt valikud teha.

Mis edasi toimuma hakkab, arvestades pühapäevast Putini käsku viia tuumaväed kõrgendatud valmisolekusse ja võimalikke läbirääkimisi Ukraina-Valgevene piiril?

Ma ei tähtsustaks kumbagi üle. Lääs kipub unustama, et Putin on ähvardanud küllalt kergekäeliselt tuumarelvadega. Küll looritatult, aga on ka varem seda ette tulnud. Midagi pidi ta ju tegema, sanktsioonid tulid karmimad, kui ta ilmselt arvas. Ja tuleb end näidata tugevana.

Mulle on ka helistatud, et kas nüüd tuleb tuumalöök – ma ülemäära seda ei soovita peljata. Putin kardab sõda, mida ta teab, et kaotab. Ukraina puhul arvas, et ta võidab, ega nüüd on asi teisiti. Seda, et ta NATO-st jagu ei saa, teab ta väga hästi ja ta ei hakka riskima.

Mis lähipäevil juhtuma hakkab?

Need läbirääkimised, ma olen peaaegu kindel,  et see on hanitamine, lihtsalt jätta mulje, annab venelastele aega regrupeeruda. Sellest arengut esialgu ei tule ja lahingud jätkuvad.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: