Ukraina ja Venemaa delegatsioonid kohtuvad Valgevene-Ukraina piiril

{{1645969920000 | amCalendar}}
Ukraina president Volodõmõr Zelenski.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Kõnelustes Valgevene režiimi juhi Aleksandr Lukašenkoga lepiti kokku, et Ukraina ja Venemaa delegatsioonid kohtuvad läbirääkimisteks Valgevene-Ukraina piiril, teatas Ukraina president Volodõmõr Zelenski pühapäeva pärastlõunal.

"Me leppisime kokku, et Ukraina delegatsioon kohtub Venemaa delegatsiooniga ilma eelnevate tingimusteta Ukraina-Valgevene piiril, Prõpjati jõe lähedal," teatas Zelenski.

"Aleksandr Lukašenko on võtnud kohustuseks tagada, et kõik lennukid, helikopterid ja raketid, mis asuvad Valgevene territooriumil, püsivad maapinnal Ukraina delegatsiooni reisi, läbirääkimiste ja lahkumise ajal," lisas Zelenski.

Vene ja Ukraina meediale on allikad öelnud, et kõnelused algavad esmaspäeva hommikul. "See ei ole kõneluste edasilükkamine, kohtumine toimub hommikul. Selle põhjus on Ukraina delegatsiooni logistikas," ütles allikas TASS-ile.

Venemaa oli varem välja pakkunud läbirääkimised Valgevenes, andes Ukrainale aega vastata pühapäeva kella kolmeni pärastlõunal. Zelenski on varem öelnud, et keeldub venelastega Valgevene territooriumil kohtumisest.

Kuleba: me läheme ja kuulame, mis Venemaal öelda on

Venemaa on loobunud ultimaatumitest peale suuri kaotusi Ukrainas, ütles Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba pühapäeval pressikonverentsil.

"Me läheme ja kuulame, mis Venemaa tahab öelda," lausus Kuleba, ja lisas, et kindlasti ei minda kõnelustele Venemaa nõudmistele noogutama.

Kuleba sõnul on Vene vägede eesmärk Ukraina hävitamine, kuid Ukraina ei alistu ega anna ära osagi oma territooriumist, vahendas Reuters.

Putini käsku viia Venemaa tuumaväed kõrgendatud valmisolekusse nimetas Kuleba Ukraina survestamiseks enne läbirääkimisi. "Kuid me ei allu sellele survele," märkis Ukraina välisminister.

Kuleba lisas, et kui Venemaa peaks kasutama tuumarelva Ukraina vastu, oleks see katastroof kogu maailma jaoks, kuid Ukrainat see ikkagi alistuma ei sunniks.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles pühapäeval, et kõnelused Lukašenkoga olid sisukad ning Lukašenko lubas talle, et Valgevenest sõjavaelasi Ukraina territooriumile ei liigu.

Zelenski lisas, et tema ei usu, et läbirääkimistel mingi tulemus saavutatakse, aga üritada on vaja. Ta kinnitas, et Ukraina eesmärgiks on territoriaalse terviklikkuse säilitamine.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: