Sõja puhkemine on importi Venemaalt tugevalt muutnud

Narva piiripunkt
Narva piiripunkt

Kui väetiste, mitmesuguste kemikaalide ja väärismetallide import Venemaalt Eestisse on sõja puhkemise järel kokku kuivanud, siis näiteks mineraalkütuste- ja õlide, puidu ning klaasi sissevedu on hoopis oluliselt kasvanud.

Väetiste import ulatus maksu- ja tolliameti deklaratsioonide järgi jaanuaris 70 tuhande tonnini, märtsis ligi 27,7 tuhande tonnini. Anorgaaniliste kemikaalide ja väärismetallide import kahanes veel enam, jaanuaris veeti neid sisse ligi 16 tuhande tonni ulatuses, märtsis vaid 1,7 tuhande tonni ulatuses. Raua ja terase sissevedu on vähenenud ligi kaks korda 9,3 tuhandelt tonnilt 4,9 tuhande tonnini. Raud- ja terastoodete sissevedu on vähenenud 9,6 tuhandelt tonnilt 533 tonnile.

Mitmetes kaubagruppides näitab maksu- ja tolliameti statistika aga hoopis olulist tõusu.

Näiteks puidu importi on kaubavedajad deklareerinud jaanuaris 41,9 tuhat tonni, märtsis 64,6 tuhat tonni. Mineraalkütuseid ja -õlisid veeti jaanuaris Eestisse 3,1 tuhat tonni, märtsis aga kaheksa tuhat tonni. Klaasi toodi jaanuaris Venemaalt Eestisse 3,7 tuhande tonni ulatuses, märtsis 5,3 tuhande tonni ulatuses. Orgaaniliste kemikaalide sissevedu kasvas 934 tonnilt 1,6 tuhande tonnini.

Maksu- ja tolliameti välispiiri valdkonnajuht Ants Kutti selgitas saates "Aktuaalne kaamera. Nädal" impordi kasvu mitmetes kaubagruppides sellega, et ettevõtjad veavad võimalikult palju kaupu, mida nad veel tohivad tänu sanktsioonide eel sõlmitud lepingutele või kaupu, mis veel ei ole sanktsioonidega piiratud, aga mille puhul kardetakse lisanduvaid piiranguid.

Kaupade eksport on mitmetes populaarsemates kaubagruppides nagu keraamikatooted, anorgaanilised kemikaalid, mineraalkütused ja -õlid ning joogid kahanenud. Kasvanud on elektrimasinate, masinate ja mehaaniliste seadmete, puidu, kautšuki- ja kummitoodete ning elusloomade eksport.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: