Rohelised: tuumaenergeetika on tõsine oht julgeolekule

Roheliste erakonna uuteks juhtideks valiti Tõugu ja Kaasik
Roheliste erakonna uuteks juhtideks valiti Tõugu ja Kaasik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Roheliste erakonna volikogu nimetas pöördumises valitsusele tuumaenergeetikat Ukraina sõja näitel tõsiseks ohuks julgeolekule ning palub valitsusel lõpetada igasuguse tegevuse tuumajaama rajamiseks Eestisse.

"Tuumaenergeetika on tõsine oht julgeolekule. Erakond Eestimaa Rohelised nõuavad kõrgendatud tähelepanu pööramist võimalikele tuumakatastroofidega seotud ohtudele Ukraina territooriumil asuvates tuumajaamades ja kasutatud tuumajäätmete hoidlates. Vene Föderatsiooni sõjalisest agressioonist põhjustatud sõjategevus Ukraina tuumaelektrijaamades võib tekitada pikaajalise ohu inimeste elule ja tervisele nii Ukrainas kui ka teistes riikides radioaktiivse saaste vallandumisel otseste militaarsete tegevuste tõttu," seisis volikogu pöördumises.

"Tuumajäätmed, mille liikumine sisuliselt pole hetkel kontrollitav, võivad olla materjaliks räpaste pommide loomisel. Ukraina võimude teateil varastati Vene okupatsiooni ajal Tšernobõli tuumajaama laborist üle saja kõrgradioaktiivse materjali näidise, mis on oskamatul käsitsemisel surmavad nii käsitsejale kui lähedal olevatele inimestele. Hetkel ei ole teada, mis neist üliohtlikest esemetest sai. Nii mastaapne korralagedus tuumaobjektil on maailma mastaabis esmakordne, kuid võib korduda, kui tuumaelektrijaama või tuumajäätmete hoidla ümbruses toimub sõjategevus," lisasid Rohelised.

"Seoses eelöelduga palub Erakond Eestimaa Rohelised, et valitsus lõpetaks igasuguse tegevuse tuumajaama rajamiseks Eestisse," märkis Roheliste volikogu pöördumises.

Roheliste sõnul on tuumajaam ja kasutatud tuumakütus erakordselt suur risk nii sõjalises olukorras kui ka võimalik terroristide huviobjekt.

Ukrainas on Vene väed rünnanud tuumajaamasid, kuna sinna paigutatud vägesid ei saa kaitsjad tulistada.

Roheliste hinnangul peaks kogu valitsuse ja ministeeriumite energeetika alane tegevus olema suunatud võimalikult kiiresti  ohutu taastuvenergeetika (st tuule- ja päikese- ning vesinikenergeetika) arendamisse.

"Sõltumatust ja hajutatud energeetikast sõltub Eesti julgeolek," lisas erakond.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: