SVT: Fortum teenib Vene gaasiga miljardeid

Fortum
Fortum Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Mauri Ratilainen

Suurem osa Soome kontserni Fortum tuludest tuleb tütarettevõtte Uniper kaudu Venemaalt, selgub Rootsi avalik-õigusliku ringhäälingu SVT uuringust. Uniper jätkab ka praegu gaasi ostmist Venemaalt, ütleb SVT.

Fortum on Põhjamaade suurim energeetikaettevõte, peakontoriga Espoos. Oma 2,5 miljoni kliendi jaoks näitab see end rohelise ja fossiilivabana. "Alati 100 protsenti fossiilivaba" ja "Ainult meiega panustate säästvamasse tulevikku" - need sõnumid seisavad Fortumi veebisaidil.

Soome riigiettevõte Fortum kauples eelmisel aastal tütarettevõtte Uniperi kaudu gaasiga ligikaudu 600 miljardi Rootsi krooni väärtuses – see on üle poole Fortumi grupi kogutuludest. Suurem osa gaasist pärines Venemaalt.

Fortum kirjutab pressiteates, et teenis kontserni Venemaa operatsioonidelt 5,2 miljardit, kuid ei avalda eraldi gaasitulu.

Fortum ei soovi ka avaldada, kui palju ettevõte Venemaal tegelikult teenib.

Fortum ühines Saksa Uniperiga 2018. aastal ja sai kaks aastat hiljem enamusosanikuks. Uniperi kaudu omandas Fortum ka fossiilkütuste tootmise.

Uniper on muu hulgas üks ettevõtetest, kes jätkab Venemaa gaasi ostmist. Et täita Putini nõudmisi ja samal ajal mitte rikkuda EL-i sanktsioone, on nad avanud arved Venemaa Gazprombankis.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: SVT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: