Esimese 5G sagedusloa hind on kerkinud 4,3 miljoni euroni

Sidemast
Sidemast Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Üheksa oksjonipäevaga on 5G sagedusloa enampakkumine jõudnud kaks ja pool korda alghinnast kõrgemale.

3. märtsil pandi oksjonile esimene kolmest sagedusalast. Kuna 5G-turule püüdlejaid on neli ehk Elisa, Telia, Tele2 ja Bite, oodatakse tihedat konkurentsi kõigil enampakkumistel.

Sageduslubade alghind on 1 597 000 eurot.

Igasse tööpäeva mahub kolm kirjalikku pakkumiste vooru. Voorud lõppevad vastavalt kell üheksa hommikul, keskpäeval ja kell kolm pärastlõunal. Vooru lõpus avatakse ettevõtetelt saabunud e-kirjad ja koostatakse pingerida, mis saadetakse kõigile osalejatele.

Esimeseks õhtuks pakuti loa eest kaks miljonit eurot, päev hiljem 2,3 miljonit, läinud neljapäeva kõrgeim pakkumine küündis tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti teatel 2,6 miljoni euroni ning nädal lõppes 2,8 miljoni eurose hinnaga.

9. mail kerkis sagedusloa hind 3,1 miljoni euroni, teisipäeval 3,4 miljoni euroni, kolmapäeva õhtuks oli hind 3,7 miljonit eurot ja neljapäeval jõudis nelja miljoni euroni. Selle nädala viimasel pakkumisringil lubati 5G esimese sagedusala eest 4,3 miljonit eurot.

Iga uus pakkumine peab olema saja tuhande euro võrra kõrgem kui eelmine parim pakkumine. See tähendab, et seni on edasi liigutud minimaalses võimalikus tempos.

Enampakkumise saab lõpetada nii-öelda tühi voor ehk kui keegi enam kõrgeimat pakkumist ei ületa, kuulutatakse võitja välja ja tema saab esimese sagedusloa. Kohe pärast seda pannakse oksjonile teine sagedusluba. Esimese enampakkumise võitja teist ja kolmandat luba püüda ei tohi.

3. märtsil pandi enampakkumisele sagedusvahemikud 3410–3480 MHz ja 3600–3660 MHz. Kõrgem ja madalam sagedusala on märgitud igale loale. Asi on selles, et madalamaid alasid on lihtsam kasutada, samas kui alates 3600 MHz-st kehtivad rangemad piirangud. Eriti Ida-Eestis tuleb seal tegutsemiseks küsida luba Venemaalt, sest venelased tarvitavad sama ala oma kosmosesideks.

Konkursitingimustes on arvestatud, et kui Venemaa oma piirangud kaotab, jagatakse sagedusalad ringi. Sellisel juhul tekiks kolm suuremat blokki, 3410–3540 MHz, 3540–3670 MHz ja 3670–3800 MHz.

Kas ja millal see päriselt juhtub, ei tea keegi. Praegu tuleb telekomifirmadel arvestada, et kõigile jääb kaks väiksemat 60–70 megahertsi laiust sagedusala.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: