Alla 14-aastasega vahekorda astujat ähvardab nüüdsest pikk vangistus

Vangla.
Vangla. Autor/allikas: ERR

Riigikogu kiitis kolmapäeval heaks seaduse, mis tõstab seksuaalse enesemääramise vanusepiiri seniselt 14 aastalt 16 aastale ning näeb rikkumise eest ette vangistuse.

Muudatuse eesmärk on kaitsta alaealisi täiskasvanute seksuaalse väärkohtlemise eest.

Seaduse järgi pole täisealisel lubatud vahekorda astuda noorema kui 16-aastasega. Selle seaduse rikkuja võib kuni viieks aastaks vangi saata.

Alla 14-aastase lapsega vahekorda astumise eest saab karistada kuni kaheksa-aastase vangistusega. Väikese vanusevahega noortele kehtib siiski erand: lubatud on noorte omavahelised konsensuslikud seksuaalsuhted, kui täisealise ja 14–16-aastase vanusevahe ei ole suurem kui viis aastat.

Samuti tõstetakse seadusega sanktsioonimäära alaealiselt seksi ostmise eest. Kui täisealine astub alla 18-aastasega suguühtesse või paneb toime muu sugulise iseloomuga teo raha või mõne muu hüve eest, näeb seadus ette kuni viieaastase ning alla 14-aastase kannatanu puhul kuni kaheksa-aastase vangistuse.

Peale selle tunnistatakse seadusega kehtetuks alaealiste erandlik abiellumisiga. Seni lubas perekonnaseadus vähemalt 15-aastasel abielluda, kui kohus on laiendanud alaealise teovõimet abielu sõlmimiseks. Edaspidi saavad abielluda vaid täisealised inimesed.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 80 riigikogu liiget.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: