Õiguskantsler: õpetaja võiks süüa lõunal lastega sama toitu

Lasteaed
Lasteaed Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Õiguskantsler Ülle Madisele saadeti pöördumine, milles lapsevanem avaldab kahtlust, kas on õige, et ühe Jõhvi lasteaia õpetajad söövad rühmas lõuna ajal kaasavõetud toitu, mitte sama toitu, mis lapsed. Madise leidis, et õpetajad peaksid oma valikut lastele selgitama.

Jõhvi vallavalitsusest selgitati õiguskantsleri nõunikule, et Jõhvi lasteaia direktori kinnitusel võtavad õpetajad küll toitu kaasa, kuid söövad seda lasteaia abiruumis.

Õiguskantsleri hinnangul võib kirja saatnud lapsevanemaga nõustuda, et lapsed võivad õpetajate söömist siiski märgata ning olla selle tõttu häiritud. "Eeldatavasti on lasteaias pakutav toit tervislik, maitsev ja mitmekesine. Mõistagi ei pea õpetaja sööma lõunat lastega koos, kuid lastega koos ühesugust toitu süües annab õpetaja lastele head eeskuju ning aitab kaasa laste tervislike söömisharjumuste kujundamisele. Peale selle võib selline tava aidata rühmas luua suuremat ühtekuuluvustunnet," märkis Madise.

Kui õpetaja soovib süüa kaasavõetud toitu, oleks hea, kui ta lastele vajaduse korral selgitaks, miks ta seda teeb, leidis Madise. "Õpetaja selgitusest oleks kasu ka siis, kui mõni laps sööb teistsugust toitu kui teised lapsed. Söömisharjumused ja teadlik toitumine täidavad lapse arengus tähtsat rolli. Lasteaiaõpetajate ülesanne on laste arengut toetada," sõnas Madise.

Pidev ebatervisliku toidu söömine kahjustab lapse tervist, sealhulgas vaimset tervist, lisas Madise. "Halbade söömisharjumuste mõju tervisele ei pruugi avalduda kohe, kuid üle- või alakaalulisus, hammaste halb olukord ning teised söömisega seotud haigusseisundid võivad suurendada haigestumise riske terve
eluea jooksul," hoiatas Madise.

Õiguskantsler tõi ka välja, et info tervisliku toitumise kohta sisaldub ka koolieelse lasteasutuse riiklikus õppekavas ja et Tervise Arengu Instituut on koostanud lasteaiaõpetajatele asjakohase õppematerjali ning korraldab neile koolitusi.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: