Järgmist EL-i eesistujariiki Tšehhit tabas suur korruptsiooniskandaal

Tšehhi pealinn Praha
Tšehhi pealinn Praha Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Matias Basualdo

Järgmisel kuul Euroopa Liidu (EL) Nõukogu eesistujariigiks saava Tšehhi valitsust tabas suur korruptsiooniskandaal.

Tšehhi koalitsiooni suuruselt teise partei STAN liige Petr Hlubuček astus tagasi Praha aselinnapea ametikohalt ja võeti vahi alla. Praha linnas toimus organiseeritud kuritegevuse vastane operatsioon, mille raames uuriti ühistranspordiettevõttega seotud altkäemaksu võrgustikku. 

Võimude teatel kuulus grupeeringusse 13 inimest, kes kandsid ka koodnimesid. Hlubučeki koodnimi oli Kana, kuna ta pidas kanakasvatust, vahendas EUobserver

Politsei teatel oli rühmitus hästi üles ehitatud ja seda juhtis ärimees Michal Redl. Ta võeti eelmisel reedel samuti vahi alla. 

Korruptsiooniskandaali tõttu pidi pühapäeval tagasi astuma ka haridusminister Petr Gazdik, väidetavalt olid tal sidemed Redliga. Gazdikule pole siiski süüdistust esitatud. Tema sõnul kaitseb tema tagasiastumine aga valitsust. Esmaspäeval lahkus STAN-ist Redli sidemete tõttu ka europarlamendi saadik Stanislav Polcak. 

"STAN on organiseeritud kuritegevuse rühmitus. Olen sellest korduvalt rääkinud. See rühmitus läks poliitikasse, et tegeleda varastamisega," väitis endine peaminister Andrej Babiš.

Korruptsiooniskandaal räsib samuti Tšehhi valitsuse rahvusvahelist mainet. Praegune valitsus tuli võimule, lubades riigis korruptsiooni välja juurida. 

Tšehhit tabasid 1990. ja 2000. aastatel suured korruptsiooniskandaalid ja uued skandaalid ohustavad usaldust uute poliitikute vastu. 

"Enne valimisi toimus võitlus korrumpeerunud populistide ja "heade poiste" vahel. Selline skandaal on nüüd väga piinlik," ütles Praha rahvusvaheliste suhete instituudi teadur Jan Kovar. 

"Koalitsiooni toetajad on korruptsioonisüüdistuste suhtes väga tundlikud ja hoolivad sellest väga," lisas Kovar. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: