Endine mässuline valiti Kolumbias presidendiks

Kolumbia presidendiks ja asepresidendiks valitud Gustavo Petro ja Francia Márquez
Kolumbia presidendiks ja asepresidendiks valitud Gustavo Petro ja Francia Márquez Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Carlos Ortega

Kolumbia valis presidendiks esimese vasakpoolse poliitiku riigi ajaloos. Presidendiks valiti Gustavo Petro, kes võitis valimistel napilt miljonärist Rodolfo Hernándezi. Nooruses oli Petro rühmitise M-19 liige, mis pidas relvastatud võitlust Kolumbia valitsuse vastu, vahendab BBC.

Gustavo Petro võitis napilt, saades 50,5 protsenti häältest miljonäri Rodolfo Hernándezi vastu. Kolumbia jaoks oli esmakordne nii Pedro ametisse valimine kui ka tema asepresident Francia Márquez, kes on esimene mustanahaline sellel ametikohal.

62-aastane Gustavo Petro oli varasemalt rühmitise M-19 liige, mis moodustati peale valimisvõltsimise kahtluseid 1970nda aasta valimistel.

Rühmitis M-19 pidas Kolumbia valitsuse vastu relvastatud võitlust ning rühmitise liikmed piirasid 1985. aastal Bogota justiitspaleed eesmärgiga ametis olev president kohtu alla anda. Palee ümbruses toimunud lahingus valitsusvägedega sai peaaegu sada inimest surma.

Petro ühines grupeeringuga 17-aastaselt ning pidi aasta vangis veetma, mistõttu ta palee piiramises ei osalenud.  

Peale vangist vabanemist hakkas Gustavo Petro tegelema poliitikaga, saades senaatoriks ja Kolumbia Kongressi liikmeks. Samuti on ta olnud Kolumbia pealinna Bogotá linnapea.

Petro lubas presidendikampaania ajal võidelda ebavõrdsusega riigis. Kolumbias elab ligikaudu pool elanikkonda vaesuses. Samuti oli tema platvormis tasuta kõrgharidus ja uued meetmed kokaiini tegemiseks tarviliku koka-taime kasvatamise vähendamiseks riigis. Kolumbia on maailma suurim kokaiini tootja.

Uus president on lubanud ka rohelisemat majanduspoliitikat, mis on märgiline riigi kohta, mille põhiline eksporditulu tuleb naftast ja gaasist.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: