Nicola Sturgeon lubab uut Šoti iseseisvusreferendumit

Ühendkuningriiki võib tabada põhiseaduslik kriis, kuna Šotimaa soovib Briti valitsuse heakskiiduta korraldada 2023. aastal uue iseseisvusreferendumi, vahendab Politico.
Šotimaa valitsuse juht ja esimene minister Nicola Sturgeon lubas teisipäeval Šoti parlamendi ees peetud kõnes korraldada uue Šoti iseseisvusreferendumi isegi sel juhul, kui Boris Johnsoni juhitud konservatiivide valitsus Londonis seda ei luba.
Eelmine Šoti iseseisvusreferendum toimus 2014. aastal, mille käigus 55 protsenti Šoti valijatest toetas Ühendkuningriiki jäämist. Tollane referendum oli kooskõlastatud David Cameroni juhitud Briti valitsusega. Seekord sellist luba Ühendkuningriigi valitsus tõenäoliselt ei anna.
Šoti iseseisvust toetavad erakonnad saavutasid eelmisel aastal Šoti parlamendis enamuse ning Sturgeon väitis peale valimistulemuste selgumist, et see annab tema valitsusele selge mandaadi korraldada uus iseseisvusreferendum.
Johnson ja tema valitsuse liikmed on aga öelnud, et eelmine referendum oli võimalus, mis pidi iseseisvuse küsimusele andma vastuse terveks praeguseks inimpõlveks.
Samuti on Londonist tulnud sõnumid, et Sturgeoni valitsus Šotimaal peaks keskenduma eelkõige elukalliduse tõusule Šotimaal, mitte tegelema referendumitega.
Sturgeon kinnitas teisipäeval, et tema eelistatud variant on korraldada referendum sarnaselt 2014. aasta kokkuleppega. Ta ütles, et Westminsteri valitsuskord Šotimaa üle saab põhineda ainult vabatahtlikul nõusolekul ja partnerlusel.
Ühendkuningriigi valitsuse sõnul pole nende ametlik referendumivastane positsioon muutunud.
Veel ei ole selge, kuidas Šoti valitsus kavatseb korraldada iseseisvusreferendumit, kui nad Londonilt selleks luba ei saa. Sturgeon kinnitas hiljuti presskonverentsil, et nad pingutavad kõvasti soovitud referendumi seaduslikul viisil korralduseks.
Varem on spekuleeritud, et Briti valitsus või mõni kolmas osaline kaebavad Šoti valitsuse kohtusse juhul, kui nad peaksid ühepoolselt iseseisvusreferendumi korraldamisega edasi liikuma.
Ühe endise Briti tippametniku sõnul on üks võimalus teha konsultatiivne rahvahääletus, mis ise ei oleks siduv, kuid annaks poliitikutele selge suunise rahva meeleolust.
Viimase Politico jagatud küsitlusuuringu järgi toetab Šotimaa iseseisvust 44 protsenti valijatest ja Ühendkuningriiki jäämist 47 protsenti. 9 protsenti ei omanud küsitlusele vastamise hetkel kindlat arvamust.
Varem on Šoti esimene minister nimetanud referendumi korraldamise ajaks sobivaks 2023. aasta oktoobrit.
Inglismaa ja Šotimaa ühendati Ühendkuningriigiks 1707. aastal.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Politico