Kiibipuudus on asendumas mikrokiipide ülejäägiga

Trükkplaat protsessoriga
Trükkplaat protsessoriga Autor/allikas: SCANPIX/PantherMedia/Cseh Ioan

Koroonapandeemia tõttu tekkis üleilmselt mikrokiipide puudus, kuna paljud tehased suleti või nende tööprotsessid tulid ümber korraldada. See mõjutas eriti arvuti- ja autotööstust. Nüüd on aga ilmnenud osades sektorites vastupidine probleem, vahendab Reuters.

Kõrge inflatsioon, Hiina karmid koroonapiirangud ja Vene-Ukraina sõda on vähendanud tarbimist paljudes riikides, eriti arvutite ja nutitelefonide osas.

Juuni lõpus teatas kiibitootja Micron Technology Inc, et kavatseb muutunud olukorras tootmist vähendada. Microni ärivaldkonna juhi Sumit Sadana sõnul olid muutused turuolukorras ettevõtte jaoks üllatus.

Ettevõtte TechInsights peaökonomist Dan Hutcheson hoiatas, et Microni teadaanne ei pruugi jääda viimaseks.

Uute tootmise vähendamise teadete ootuses on langenud üle kolmandiku ka Philadelphia pooljuhtide aktsiaindeks (Philadelphia Semiconductor index), ületades languses Standard and Poor's 500 19-protsendilist langust.

Turuolukorra muudab keerulisemaks ka paljude tootjate otsus varundada endale suurem kogus mikrokiipe. Enne seda oli sektoris standardiks minimaalsed laovarud ja lõpptoote sisendiks kasutatavad komponendid saabusid tehasesse alles siis, kui vastavat komponenti oli vaja.

Hutchesoni sõnul on olukord sarnane tualettpaberi ostmise hullusele koroonapandeemia alguses.

Ekspertide sõnul saab tootmise vähenemine olema kõige keerulisem suurtel tootjatel nagu Nvidia, kelle graafikakaarte kasutatakse arvutimängude arvutites ning krüptoraha kaevandamises.

Samas Taiwanis asuvat Taiwan Semiconductor Manufacturing Co'd mõjutab uus turuolukord arvatavasti vähe. Samuti läheb suure tõenäosusega hästi neil kiibitootjatel, kelle kiipe kasutatakse autodes ja andmekeskustes.

Kuna paljud ettevõtted maailmas on kogunud endale suured mikrokiibivarud, siis kasutavad nad tõenäoliselt need varud enne ära kui tellivad uusi kiipe juurde, mis omakorda teeb kiibitootjatele tööprotsesside planeerimise keerulisemaks.

Juba septembris hindas Bersteini analüütik Stacy Rasgon, et autotootjad tellivad palju rohkem kiipe, kui neil reaalselt jooksvalt autotootmises vaja läheb.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: