Bulgaaria tagas endale sügiseks USA LNG gaasi

Bulgaaria peaminister Kreeka-Bulgaaria gaasitoru avamisel 2022. aasta juuli alguses
Bulgaaria peaminister Kreeka-Bulgaaria gaasitoru avamisel 2022. aasta juuli alguses Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alexandros Avramidis

Ametist lahkuv Bulgaaria valitsus jõudis kokkuleppele, mille raames alates oktoobrist jõuab riiki seitse veeldatud maagaasi (LNG) gaasilaeva. Ametist lahkuv peaminister Kiril Petkov kinnitas neljapäeval, et ametisse astuv uus valitsus peab kokkuleppe augustis üle kinnitama, vahendab Reuters.

Bulgaaria on pea täielikult sõltuv Vene gaasist ning riigis on tekkinud raskused gaasivarustuse tagamisega peale Vene Gazpromi otsust peatada gaasitarned, kuna Bulgaaria polnud nõus maksma Vene gaasi eest Vene rublades.

Petkovi sõnul lepiti LNG jõudmine Bulgaariasse kokku koos Euroopa Komisjoniga. Kui Bulgaaria president Rumen Radev kinnitab ametisse uue valitsuse, siis peab see uus valitsus kokkuleppe üle kinnitama ja tagama, et vedelgaasiga laevad saavad oma laadungi kas Kreeka või Türgi terminali transportida, miskaudu gaas jõuaks edasi Bulgaariasse.

Kreekat ja Bulgaariat ühendav gaasitoru saadi valmis käesoleva aasta juulis.

Esimene LNG laev peaks saabuma oktoobris Kreekasse Ateena lähistel asuvasse LNG-terminali. Kokkulepe sõlmiti nimetamata USA gaasitootjaga. Bulgaaria energiaministri Aleksander Nikolovi sõnul on esimese kolme gaasilaeva gaasihind seotud Henry Hub hindadega ning on ligikaudu 30 dollarit odavam kui LNG hind Euroopas.

Bulgaaria kulutab aastas ligikaudu kolm miljardit kuupmeetrit gaasi, millest 90 protsenti tuli kuni maikuuni Venemaalt. Bulgaaria saab praegu umbes ühe miljardi kuupmeetri jagu gaasi Aserbaidžaanist ning väiksemas koguses ka Kreekast ja Rumeeniast.

Petkovi valitsus lagunes eelmine kuu kui kaotas umbusaldushääletuse. Kuna Petkov ja tema poliitilised liitlased ei suutnud moodustada uut valitsust, siis teatas Bulgaaria president ajutise valitsuse moodustamisest ja teatas erakorraliste valimiste väljakuulutamisest.

Poliitanalüütikute hinnangul võib Bulgaaria ajutine valitsus võtta Venemaa suhtes pehmema poliitilise hoiaku ning varasemalt spekuleeriti, et Venemaaga võidakse jõuda gaasitarnete jätkamise osas kokkuleppele. Petkovi sõlmitud kokkulepe aga muudaks sellise sammu keerulisemaks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: