Bulgaaria ajutine valitsus peatas uue gaasiühenduse Kreekaga

Bulgaaria valitsuskriisi järgselt ametisse saanud ajutine valitsus on kohaliku meedia sõnul peatanud Bulgaariat Kreekaga ühendava gaasitoru sertifitseerimise. Gaasitoru on alternatiiv Vene gaasile ja selle ühenduse puudumisel võib Bulgaaria olla sunnitud taas kasutama Vene gaasi, vahendab Balkan Insight.
Bulgaaria praegune energiaminister Rosen Hristov on väidetavalt peatanud riiki Kreekaga ühendava gaasitoru sertifitseerimise. Hristov ei ole seda otsust veel avalikult kommenteerinud.
Vaatlejate sõnul on karta Bulgaaria libisemist Vene Gazpromi mõjusfääri. Gazprom lõpetas Bulgaariale ja Poolale gaasitarned 27. aprill.
"Kuigi gaasiresursi julgeolek ja allikate mitmekesistamine on Bulgaaria president Rumen Radevi sõnul prioriteedid, oli uue valitsuskabineti esimene samm peatada energiajulgeolekut ja mitmekesistamist tagav gaasijuhe," kirjutas ajakirjanik Ivailo Stanšev Bulgaaria ajalehes Kapital (Капитал).
Gaasitoru Kreekaga peaks Bulgaariale andma ligipääsu Aserbaidžaani gaasile ja teistele alternatiivsetele energiaallikatele. Juhul kui gaasitoru Kreekaga tööle ei panda, siis on Bulgaaria sunnitud taas kasutama Vene Gazpromi gaasi.
Gaasiühendus Kreeka ja Bulgaaria vahel lepiti kokku 2021. aasta lõpus tollase Bulgaaria peaministri Kiril Petkovi ja Kreeka peaministri Kiriakos Mitsotakise poolt.
Gaasitoru tehniline lahendus sai valmis 8. juulil.
Gaasiühenduse kaudu loodeti Bulgaariat varustada ka USA veeldatud maagaasiga, mida LNG-laevad oleksid transportinud Kreeka sadamatesse.
Kirill Petkovi valitsus lagunes suve algul peale mida määrati ametisse uus ajutine valitsus ning kuulutati välja erakorralised valimised, mis toimuvad oktoobri alguses.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Balkan Insight