Poola ostab mitme miljardi eest relvastust Lõuna-Korealt

Vasakul Lõuna-Korea kaitseminisater Dongjoon Yoo ja paremal Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak
Vasakul Lõuna-Korea kaitseminisater Dongjoon Yoo ja paremal Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak Autor/allikas: SCANPIX/EPA/LESZEK SZYMANSKI POLAND OUT

Poola on otsustanud osta Lõuna-Korealt üle 1600 tanki ja haubitsa ning peaaegu 50 hävituslennukit, vahendab Reuters.

Lõuna-Korea ja Poola esindajad sõlmisid kolmapäeval Varssavis raamleppe, mis Poola sõnul on oluline osa Poola relvastuse parandamise plaanist. Poola on saatnud Ukrainasse 1,7 miljardi eest relvaabi ning saadetud relvastuse asemel tahetakse osta uued relvad ja tehnika.

Poola on võtnud eesmärgiks osta ka USA Abrams tanke ning riigil on pooleli vaidlus Saksamaaga Saksa Leopard tankide hankimiseks, mida viimane lubas asenduseks kui Poola saatis Ukrainale enda tanke.

Poole kaitseministri Mariusz Blaszczaki sõnul oli Lõuna-Korea ainus riik, kes suudab tagada Poolale uued vajalikud relvad piisavalt kiiresti.

Blaszczaki rõhutas, et Poola jaoks oli ülioluline, et esimesed uued haubitsad saabuksid Poola juba käesoleval aastal.

Lõuna-Korea relvastuse müük Poolale aitab kaude ka Ukrainat, kuna Poola asendab sedasi osa Ukrainale annetatud relvastust. Siiski on Lõuna-Korea vältinud Ukrainale surmava relvastuse andmist nii majanduslikel põhjustel kui ka Põhja-Korea ja Venemaa soojade suhete tõttu.

Poola on Ukrainale annetanud AHS Krab haubitsaid, mille osad komponendid pärinevad Lõuna-Koreast. Selline annetus nõudis tõenäoliselt Lõuna-Korea valitsuse heakskiitu.

Lõuna-Korea ekspordi-impordi pank teatas, et eelmine aasta oli Lõuna-Korea kaitsetööstuse jaoks rekordiline aasta, kui müüdi üle seitsme miljardi dollari väärtuses relvastust, kuid käesolev aasta tõenäoliselt ületab sellegi rekordi. Ainuüksi hävituslennukite müük võib ekspertide hinnangul ulatuda kolme miljardi dollarini.

USA kaitseanalüütika ettevõtte Forecast International hinnangul võib kokkulepe kahe riigi vahel olla suurem kui Poola käesoleva aasta kaitseeelarve, mis on ligikaudu 14,1 miljardit dollarit.

Kaitseminister Blaszczaki sõnul on kokkulepe sõlmitud pikaajaliseks koostööks, et täita Poola relvajõudude võimelüngad. Poola kavatseb mitmed Lõuna-Koreast ostetud relvad näiteks ise kokku panna.

Poola ostab Lõuna-Korealt Hyundai Rotemi toodetud K2 tanke ja Hanwha Defense toodetud K9 iseliikursuurtükke. Hanwha Defense teatas, et kavatseb rajada Poola tehase, et edendada eksporte Euroopas.

Esimeses jaos peaks juba käesoleval aastal jõudma Poola 180 tanki ning 48 haubitsat. Teises etapis plaanitakse aastaks 2026 hakata tanke ja haubitsaid Poolas kohapeal tootma. Sedasi peaks Poola relvajõudude kätte jõudma täiendavalt üle 800 tanki ja 600 haubitsa.

Esimesed Lõuna-Korea FA-50 õppehävitajad, mida saab kasutada nii väljaõppes kui ka lahingutegevuses, peaks saabuma Poola juba järgmisel aastal.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: