Soome välisminister: Soome kavatseb piirata Vene turismiviisasid

Soome välisminister Pekka Haavisto
Soome välisminister Pekka Haavisto Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Radek Pietruszka POLAND OUT

Soome kavatseb ajutiselt piirata Vene kodanikele turismiviisade andmist, teatas Soome välisminister Pekka Haavisto.

Soome roheliste sekka kuuluv välisminister Pekka Haavisto teatas, et Soome kavatseb ajutiselt piirata turismiviisade andmist Vene Föderatsiooni kodanikele, vahendab Helsingin Sanomat.

Haavisto sõnul uurib Soome välisministeerium võimalusi kuidas lähinädalatel seaduslikult ja efektiivselt takistada Vene turismiviisade andmist.

Üks võimalus on piirata milliseid viisasid antakse. Soomes antakse viisasid nii õppimiseks, lähedastele kui ka eraldi transpordisektorile.

Minister Haavisto sõnul on üks variant piirata turismiviisa taotlemise aega ning teha prioriteetseks teiste viisatüüpide menetlemine. See oleks Haavisto sõnul ka Schengeni reeglitega kooskõlas.

Soome kavatseb viisaküsimuse tõstatada ka Tšehhi vabariigis augusti lõpus toimuval Euroopa Liidu välisministrite erakorralisel kohtumisel.

Haavisto sõnul on tegu selgelt Schengeni viisaruumi taseme küsimusega, kuna näiteks Helsinki Vantaa lennujaama saabub palju inimesi, kellel on viisad teistesse Schengeni viisaruumi riikidesse.

Välisministri sõnul ei võimalda Schengeni süsteem Soomel täielikult takistada Vene kodanikel viisaga Soome sisenemist. Soomel pole ka siseriiklikke õigusakte, mis sellisel viisil piirangut lubaks.

"Kui peaks olema sanktsioonid Vene kodanike vastu, siis see otsus tuleb teha Euroopa Liidu tasandil," ütles Haavisto.

Ministri sõnul tuli Soome valitsuskabineti istungil jutuks ka asjaolu, et Soomel puudub eraldi humanitaarkaalutlustel antava viisa kategooria. Tegu oleks eriviisaga, mida saaks anda Vene režiimi vastu tegutsenud aktivistidele ja ajakirjanikele turismiviisa asemel. Haavisto sõnul tahab Soome valitsus sellise viisakategooria luua.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Helsingin Sanomat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: