X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valitsus keelab Eestis väljastatud viisadega venelaste riiki sisenemise

{{1660213020000 | amCalendar}}
Foto: Jürgen Randma / riigikantselei

Valitsus otsustas keelata Eesti poolt väljastatud kehtivate Schengeni viisadega Vene Föderatsiooni kodanike riiki sisenemise. Sanktsioon rakendub nädala aja pärast.

"See sanktsioon tähendab seda, et viisad jäävad küll kehtima, aga viisade omanikke Eestisse sisenemise puhul sanktsioneeritakse, neid Eestisse ei lubata," ütles välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) valitsuse pressikonverentsil.

Reinsalu rääkis, et sanktsiooni erandite puhul lubatakse Eestisse Vene saatkonna töötajad ja nende pere liikmed, isikud, kes on vahetult seotud kauba ja reisijate veoga, isikud, kes on Euroopa Liidu õiguse alusel vaba liikumise õigust omavad isikud või kelle Eestisse saabumine on vajalik humaansetel kaalutlustel või kes külastavad Eestis elavat Eesti kodanikust või Eestis pikaajalist elamisluba omavat sugulast või abikaasat või kellel on ühised lapsed kutsujaga.

See otsus ei puuduta kolmandate Euroopa Liidu riikide väljastatud Schengeni viisa alusel saabuvaid Venemaa kodanikke, kuigi ka see küsimus tuleb Reinsalu sõnul valitsuses veel arutlusele.

"Me leppisime kokku, et välis- ja siseministeerium valmistavad ette järgmiseks nädalaks ka oma võimalikud ettepanekud, mis puudutavad küsimust, kuidas on võimalik sulgeda Eesti piiri ka nendele Vene föderatsiooni kodanikele, kellel on Schengeni viisa, mida ei ole väljastatud Eestis," lausus Reinsalu.

Reinsalu rõhutas, et nädala pärast rakenduvad piirangud ei puuduta neid Venemaa kodanikke, kelle kodumaa on Eesti või kes on Eesti püsivad elanikud.

Soome ja Läti kaudu saavad Vene kodanikud jätkuvalt Eestisse

Siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Veiko Kommusaar selgitas, et täiendav viisade kontroll rakendub tulevast nädalast Narva, Luhamaa ja Koidula piiripunktis.

"Tõepoolest politsei- ja piirivalveamet järgmisest nädalast, kui sanktsioon jõustub, tõkestab nende isikute sissepääsu, kellel pole enam õigust tulla Eesti riiki ja nemad tulla ei saa. Loomulikult, selles küsimuses pole kõigi riikide vahel veel üksmeelt ja selles kontekstis, kui ta nüüd tuleb näiteks Soome või mõne muu liikmesriigi kaudu Schengeni alale, siis Schengeni alale pääsenuna on tal võimalik tulla ka Eesti riiki," rääkis Kommusaar.

Ta kinnitas, et Tallinna sadamas ning Ikla ja Valga piiripunktis Eesti täiendavat piirivalvet ei kehtesta. "Kui teine liikmesriik on võtnud vastutuse ja lubanud Vene kodanikud Schengeni alale ja tal on selle kohta antud viibimisalus, siis Schengeni vaba liikumise kontekstis on isikutel õigus külastada ka teisi riike."

Need Eesti välja antud Schengeni viisa omanikud, kes on siin transiidil, pääsevad ka sanktsioonide jõustumisel läbi Eesti tagasi koju. "Need inimesed, kes /.../ kasutavad Eestit edasi reisimiseks ja jätavad oma auto lennujaama, on juba pääsenud Schengeni alasse, neil on võimalik Eestisse tagasi pöörduda, võtta oma auto ja sõita tagasi kodumaale," selgitas asekantsler.

Kommusaare sõnul on juuli lõpu seisuga Eesti välja andnud praegu kehtivaid lühiajalisi viisasid pisut alla 53 000. Sanktsiooni järgselt kaotavad õiguse läbi Eesti Schengeni alale liikuda neist veidi enam kui pooled.

"Kui rääkida sellest, kes Eesti riigipiiri ületavad ja kelle poolt on antud viisad lühiajaliseks viibimiseks Schengeni alal tervikuna, siis näeme, et täna moodustavad piiriületajatest pool need, mille Eesti riik on andnud välja enne sanktsioonide kehtestamist ja pool on teiste liikmesriikide välja antud viisad," lisas Kommusaar. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Indrek Kiisler, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: