Vene nafta ei liigu enam mööda naftatoru Ungarisse, Tšehhi ja Slovakiasse

Družba (vene keeles sõpruse) naftatoru rajamise mälestustahvel Ungaris
Družba (vene keeles sõpruse) naftatoru rajamise mälestustahvel Ungaris Autor/allikas: SCANPIX/ ATTILA KISBENEDEK / AFP

Vene ettevõtte Transneft teatel peatas Ukraina Vene nafta tarned Družba naftatoru kaudu Kesk-Euroopasse, kuna Vene Transneft ei saa Euroopa Liidu sanktsioonide tõttu Ukraina naftatoru haldurile makseid teha, vahendab Reuters.

Vene riiklik naftaettevõte Transneft teatas teisipäeval, et Ukraina UkrTransNafta peatas eelmise nädala neljapäeval (4. augustil) Drušba naftajuhtme kaudu nafta pumpamise Kesk-Euroopa riikidesse Ungari, Tšehhi ja Slovakkiasse.

Nafta hinna indikaatoriks peetav Brent toornafta hind tõusis uudise peale kaks dollarit naftabarreli kohta, jõudes 98 dollarini.

Katkestus nafta tarnetes puudutab ainult Družba naftatoru lõunaosa ning ei mõjuta ei Poolat ega Saksamaad. Nende kahe riigini kulgeb naftatoru läbi Valgevene.

Ungari, Tšehhi ja Slovakkia sõltuvad tugevalt Družba naftatorust ning neil on piiratud võimekus importida toornaftat teisi kanaleid pidi.

Ungari ettevõte Mol ja Slovakkia gaasitoru operaator Transpetrol kinnitasid, et nafta pole viimastel päevadel mööda toru voolanud. Mol teatel on neil olemas naftareservid mitmeks nädalaks.

Vene Transneft teatas, et tegi Ukraina ettevõttele UkrTransNafta transiiditasu ülekande 22. juuli, kuid makse kanti 28. juulil tagasi.

Bloombergi teatel on Transneft ja Ukrtransnafta lepingus kokku lepitud, et transiidi eest tehakse maksed 100 protsenti ettemaksuna.

Uute Euroopa Liidu sanktsioonide kohaselt peavad Euroopa pangad saama valitsusasutustelt loa, et maksed saaks läbi minna mitte ei otsusta makse õiguspärasuse üle ise.

Transneft kaalub alternatiivseid viise maksete tegemiseks.

Tavalistes oludes tarnib Venemaa Družba naftatoru lõunaosa kaudu 250 000 naftabarrelit päevas.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters, Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: