Sõja 182. päev: Rünnakus raudteejaamale hukkus vähemalt 22 inimest

{{1661309700000 | amCalendar}}
Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson ja Ukraina president Volodõmõr Zelenski Ukraina pealinnas Kiievis
Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson ja Ukraina president Volodõmõr Zelenski Ukraina pealinnas Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/ Sergei CHUZAVKOV / AFP

Valge maja teatas pea kolme miljardi dollari suurusest abipaketist Ukrainale. Ühendkuningriik annab Ukrainale 54 miljoni naela väärtuses täiendavat sõjalist abi. Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov ütles, et sõja halvim stsenaarium on läbi ja riik liigub nüüd edasi sõja järgmisse etappi. Briti luure teatel teeb Venemaa Donbassis minimaalseid edusamme ja ootab Ukraina vasturünnakut

Oluline 24. augustil kell 22.05:

- Rünnakus raudteejaamale hukkus vähemalt 22 inimest;

- Valge maja kolme miljardi dollari suuruses abipaketis on ka NASAMS õhutõrjesüsteem Ukraina linnade kaitseks;

- Ukraina teatas Vene raketirünnakutest Lääne- ja Kesk-Ukrainasse;

- Ühendkuningriik teatas uuest relvaabi paketist Ukrainale;

- Leht: Venemaa küsis Ukraina kaitseministrilt esimesel invasiooni päeval alla andmist;

- Venemaa pidas kinni kaks Zaporižžja tuumajaama töötajat süüdistatuna koostöös Ukraina võimudega;

- Briti ametist lahkuv peaminister Boris Johnson on taas Kiievis;

- Valge maja teatas pea kolme miljardi dollari suurusest abipaketist Ukrainale;

- Vene kaitseminister Šoigu: me plaanipäraselt aeglustame "sõjalist erioperatsiooni" Ukrainas;

- Ukraina kaitseminister: sõja kõige hullem stsenaarium on möödas;

- Ukraina hävitas riigi lõunaosas Venemaa laskemoonalao;

- Linnapea: Vene väed jätkavad Harkivi pommitamist;

- Zaporižžja oblastis hukkus autopommi plahvatuses kohalik kollaborant;

- London: Venemaa teeb Donbassis minimaalseid edusamme ja ootab Ukraina vasturünnakut;

- ISW: Venemaa kindralid Ukrainas alluvad otse Vladimir Putinile;

- Zelenski hoiatas Venemaa provokatsioonide eest.

Raudteejaama pommitamises hukkus vähemalt 22 inimest

Venemaa raketirünnakus Tšaplõnje küla raudteejaamale hukkus kolmapäeval vähemalt 22 inimest. Küla asub ligikaudu 145 kilomeetrit Donetskist lääne suunas.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeval videopöördumises ÜRO Julgeolekunõukogule, et rünnakus on palju haavatuid ning neli rongivagunit on leekides.

Päev varem hoiatas Zelenski, et kolmapäeval iseseisvuspäeva tähistav Ukraina on valmistunud sel päeval täiendavateks rünnakuteks. Kiievis anti päeva jooksul seitse korda õhuhäiret, kuid rünnakuid pealinnale ei toimunud.

Valge maja kolme miljardi dollari suuruses abipaketis on ka NASAMS õhutõrjesüsteem, mida saab kasutada Ukraina linnade kaitseks

USA presidendi administratsioon teatas oma kodulehel, et Ukrainale antakse 2,98 miljardi dollari eest relvi ja tehnikat. Teate järgi saab Ukraina õhutõrjesüsteeme, suurtükisüsteeme ja suurtükimürske, droonitõrje süsteeme ja radareid, et riik saaks end pikas plaanis edukalt kaitsta.

USA kaitseministeerium avaldas enda kodulehel hiljem täpsema nimekirja antavast abist. Sh antakse Ukrainale tervelt kuus NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile Systems) õhutõrjesüsteemi koos moonaga ning peaaegu 245 000 mürsku 155 mm kaliibriga suurtükkidele.

Samuti antakse 60 000 mürsku 120 mm kaliibriga miinipildujatele ning 24 suurtükitule tuvastamiseks mõeldud radarit.

Kolme miljardi dollari suurune pakett oleks suurim selline abipakett, mille Washington on Ukrainale viimase kuue kuu jooksul saatnud, vahendas Reuters. 

Asjaga kursis ametnike sõnul on uue paketi eesmärk aidata Ukrainal kindlustada oma pikaajalist kaitsepositsiooni. "Uue paketi eesmärk on Ukraina ametnikele kinnitada, et USA kavatseb oma toetust jätkata," ütlesid ametnikud.

Eraldiseisvalt teatas Ukraina rahandusminister Serhii Maršenko sotsiaalmeedias, et USA annab Ukrainale kolme miljardi dollari jagu rahalist abi läbi Maailmapanga.

Ukraina teatas Vene raketirünnakutest Lääne- ja Kesk-Ukrainasse

Lääne-Ukrainas asuva Hmelnõtskõi oblasti kuberner Serhii Hamalõi teatas, et Vene raketid tabasid oblastis asuvaid rajatisi täpsustamata mida ja mis mahus Vene väed ründasid, vahendas Ukrainska Pravda.  

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas samuti oma sõnavõtus ÜRO-le, et Vene väed tegid raketirünnaku Dnipropetrovski oblastis asuva raudteejaama pihta, vahendas Reuters.

Hiljem teatati, et rünnakus Dnipropetrovski oblastile sai surma üks laps.

Ühendkuningriik teatas uuest relvaabi paketist Ukrainale

Briti valitsus teatas uuest relvaabi paketist Ukrainale. Ühendkuningriik annab Ukrainale 54 miljoni naela (64 miljoni euro) ulatuses sõjalist abi, sh 200 drooni ja hulkurmoona.

Teadaandes kinnitati ka varem meedias levinud teateid Black Hornet hulkurdroonide andmise kohta.

Leht: Venemaa küsis Ukraina kaitseministrilt esimesel invasiooni päeval alla andmist

Washington Post kirjutas oma Vene-Ukraina sõja alguse ülevaates, et 24. veebruaril helistas Ukraina kaitseministrile Oleksii Reznikovile tema Valgevene ametikaaslane Viktor Khrenin, kes vahendas Vene valitsuse ettepanekut, et Ukraina peaks kapituleerima. Reznikov olevat öelnud, et ta on valmis vastu võtma Vene poole kapitulatsiooni.

Venemaa pidas kinni kaks Zaporižžja tuumajaama töötajat süüdistatuna koostöös Ukraina võimudega

Zaporižžja tuumajaama okupeerivad Vene väed võtsid Reutersi teatel vahi alla kaks ukrainlasest tuumajaama töötajat, kuna neid kahtlustatakse koostööd Ukraina valitsusega. Venemeelse Kriminform uudisteagentuuri teatel on piirkonnas kogu okupatsiooni perioodi jooksul vahi alla võetud 26 inimest.

Briti ametist lahkuv peaminister Boris Johnson on taas Kiievis

Boris Johnsoni saabumisest Ukraina pealinna Kiievisse teatas nii Ukraina president Telegramis kui ka Ühendkuningriigi peaministri büroo.

Vene kaitseminister Šoigu: me plaanipäraselt aeglustame "sõjalist erioperatsiooni" Ukrainas

Vene kaitseminister Sergei Šoigu teatas kolmapäeval Ukraina iseseisvuspäeval, et Vene Föderatsiooni relvajõud on sihipäraselt aeglustanud oma "sõjalist erioperatsiooni" Ukrainas, et vähendada tsiviilhukkunuid, vahendab Ukrainska Pravda.

Šoigu teatas, et Vene relvajõud järgivad sõjas rahvusvahelist humanitaarõigust.

Ukraina pool on Vene relvajõude süüdistanud korduvalt erinevates sõjakuritegudes ning rahvusvahelise õiguse rängas rikkumises.

Šoigu sõnavõtt polnud ainuke veider teadaanne kolmapäeval. Kolmapäeva hommikul õnnitles Valgevene diktaator Alaksandr Lukašenka Ukrainat iseseisvuspäeva puhul. Vene väed on kasutanud ulatuslikult Valgevene territooriumit, et teostada rünnakuid Ukraina pihta, vahendab Ukrainska Pravda. Valgevene väed pole siiski otse Vene-Ukraina sõtta sekkunud.

Põleng okupeeritud Donetski linnas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alexander Ermochenko

Vene raketilöök tabas Ukraina militaarrajatisi Mõrhorodis Poltaava oblastis

Kolmapäeva hommikul ründasid Vene väed rakettidega Ukraina Mõrhorodi militaarrajatisi. Ukrainska Pravda teatel oli rakette neli. Hukkunutest ega haavatutest teateid ei ole.

Ukraina kaitseminister: sõja kõige hullem stsenaarium on möödas

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov ütles, et sõja halvim stsenaarium on läbi ja riik liigub nüüd edasi sõja järgmisse etappi.  

Reznikov andis intervjuu telekanalile CNN. "Oleme rindel stabiliseerimise faasis, mis on saavutatud üksuste liikumistega," ütles Reznikov. 

Reznikovi sõnul on rahvusvahelise üldsuse väsimus üks peamisi ohte Ukraina võitluses Venemaaga. 

Ukraina hävitas riigi lõunaosas Venemaa laskemoonalao

Ukraina sõjaväe lõunaringkond teatas, et riigi armee hävitas vaenlase laskemoonalao. Surma sai 13 Venemaa sõdurit. 

Vene meedia teatel sai Lõuna-Ukrainas surma Kremli-meelne ametnik

Vene vägede poolt okupeeritud Lõuna-Ukrainas hukkus autopommiplahvatuses Kremli-meelne ametnik Ivan Suško. Ta oli Mihhailovka küla sõjaväelis-tsiviilvalitsuse juht, vahendas CNN. 

"Plahvatuse tõttu sai Ivan Suško haavata ja viidi kriitilises seisundis haiglasse, kus ta peagi suri," teatas kohalik Kremli-meelne ametnik Vladimir Rogov. 

London: Venemaa teeb Donbassis minimaalseid edusamme ja ootab Ukraina vasturünnakut

Suurbritannia kaitseministeerium teatas, et Venemaa pidi pärast Ukraina valitsuse kukutamise ebaõnnestumist pöörduma tagasihoidlikumate eesmärkide poole. Ministeeriumi teatel teeb Venemaa Donbassis minimaalseid edusamme ja Moskva ootab Ukraina suurt vasturünnakut. 

Ministeerium märkis, et Venemaa armeed räsib kehv sõdurite võitlusvaim. Puudus on laskemoonast ja sõidukitest. 

Linnapea: Vene väed jätkavad Harkivi pommitamist

Harkivi linnapea Ihor Terehhov teatas, et Venemaa jätkab linna pommitamist. Terehhovi sõnul ründas Venemaa Ševtšenkivski rajooni kolmandat korda viimase ööpäeva jooksul. Sumõ oblasti kuberneri teatel ründab Venemaa oblastit suurtükiväega. Viimase ööpäeva jooksul pommitas Venemaa Sumõ oblastit üle 80 korra. 

ISW: Venemaa kindralid Ukrainas alluvad otse Vladimir Putinile

USA Sõjauuringute Instituut (ISW) kirjutab, et Venemaa kindralid Ukrainas alluvad otse president Vladimir Putinile. Nad lähevad käsuliinis nii mööda kaitseministeeriumist kui ka kindralstaabi ülemast Valeri Gerassimovist. 

Sõltumatu Venemaa meedia teatel on kaitseminister Sergei Šoigu kaotanud Putini usalduse, vahendas ISW. 

Erdogani sõnul tuleks Krimm Ukrainale tagasi anda

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et rahvusvahelise õiguse kohaselt tuleks Krimm Ukrainale tagasi anda, vahendas CNN. 

Erdogan kordas, et Türgi ei tunnustanud Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist Venemaa poolt 2014. aastal. 

Norra ja Suurbritannia saadavad Ukrainale moodsad luuredroonid

Norra ja Suurbritannia tarnivad Ukrainale ühiselt luuredroone, et aidata riigil võidelda Venemaa sissetungi vastu, teatas kolmapäeval Norra kaitseministeerium. 

Ukraina saab Norras välja arendatud droonid Black Hornet. Abipakett sisaldab varuosi, transporti ja koolitust, mida rahastab Suurbritannia fond, vahendas CNN. 

"Drooni kasutatakse luureks ja sihtmärkide tuvastamiseks. Seda on lihtne kasutada, see on vastupidav, raskesti tuvastatav ja sobib lahingutegevuseks linnapiirkondades," teatas Norra kaitseminister Bjorn Arild Gram. 

"Need tipptasemel droonid annavad Ukraina vägedele lahinguväljal üliolulise eelise, ütles Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace. 

Zelenski hoiatas Venemaa provokatsioonide eest

Ukraina president Volodõmõr Zelenski palus ukrainlastel iseseisvuspäeval jääda ettevaatlikuks. Zelenski hoiatas Venemaa provokatsioonide eest. "24. august on meie kõigi jaoks tähtis päev. Seetõttu on see päev oluline kahjuks ka meie vaenlasele," ütles Zelenski.

Ukraina sõdur Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Serhii Hudak

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 45 700 (võrdlus eelmise päevaga + 150);

- tankid 1924 (+3);

- jalaväe lahingumasinad 4243 (+5);

- lennukid 234 (+0);

- kopterid 191 (+1);

- suurtükisüsteemid 1036 (+3);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 266 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 147 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 819 (+2);

- tiibraketid 196 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3160 (+10);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 99 (+0).

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Donetski suunal.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: Reuters/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/CNN/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: