Somaalia piraatlus ei ohusta enam merekaubandust

Somaalia piraat rannikule maabunud Taiwani kalalaeva taustal
Somaalia piraat rannikule maabunud Taiwani kalalaeva taustal Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Farah Abdi Warsameh

Ida-Aafrika Somaalia poolsaare merepiraatlus ei ole enam ohuks rahvusvahelisele kaubandusele, vahendab The Times.

Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (International Maritime Organization) teatas, et järgmisest aastast ei peeta India ookeani enam kõrge riskiga piirkonnaks, kuna alates 2018. aastast ei ole Somaalia rannikul enam kaubalaevu rünnatud.

Organisatsiooni sõnul on piraatluse lõpp 15 aasta pikkuse piraatluse-vastase töö tulemus, kus tegid kootööd eri riikide mereväed.

Ligikaudu kolmandik rahvusvahelisest merekaubandusest läbib kitsast Adeni lahte, mis asub Somaalia poolsaarest põhja pool ning mööda mida jõuab Suessi kanalini.

Alates 2008. aastast kuni 2012. aastani oli Somaalia rannik täis kohalikke piraate, kes olid enamasti relvastatud AK47-tega ja kasutasid kaubalaevade ründamiseks väikeseid paate.

Paljud noored mehed hakkasid tegelema piraatlusega, kuna kodusõjas kannatada saanud riigis oli vähe teisi võimalusi elatist teenida.

Olukorda raskendas ka välisriikide traalerite tegutsemine Somaalia majandusvetes, mis mõjus kohalikule kalapopulatsioonile hävitavalt.

Piraatluse tipuajal 2011. aastal toimus Somaalia rannikul 160 rünnakut.

Ekspertide sõnul pööras olukorra ümber Euroopa Liidu ja teiste riikide piraatluse-vastane operatsioon. Kaubalaevadele lisati ka relvastatud eskort.

Paljud grupeeringud Somaalias hakkasid piraatluse asemel tegelema Jeemeni-suunalise relvakaubandusega.

Kuigi piraatlus Somaalia ranniku ääres on praktiliselt lõppenud, siis ei ole Aafrika mereteed üdini ohutud. Piraatlus on kasvanud Lääne-Aafrika ranniku ääres Guinea lahes.

2020. aastal toimus maailma 135-st merel tehtud inimröövist 130 Aafrika riikide rannikute ääres.

Merejulgeoleku ekspert Fernando Ibanez ütles ajalehele The Times, et tavaliselt küsivad piraadid 250 000 dollarit röövitud meremeeste eest.

Ibanezi sõnul jätkub piraatlus piirkondades, kus puudub julgeolekukoridor. "Riikides, kus enamus populatsioonist elab päevas vähem kui dollari eest, siis on tegevused nagu piraatlus ja inimrööv väga ahvatlevad."

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: