FT: India ja Hiina suurendasid Vene nafta importi 11 miljoni tonni võrra

Naftatanker
Naftatanker Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/TATIANA MEEL

Ajaleht Financial Times analüüsis Hiina ja India kaubanduse statistikat ja leidis, et need riigid importisid 2022. aasta teises kvartalis Venemaalt 11 miljoni tonni rohkem naftat kui esimeses kvartalis.

Maailma suurima rahvaarvuga riigid jätkavad Venemaaga äritegemist. 

India importis esimeses kvartalis 0,66 miljonit tonni Venemaa naftat, teises kvartalis aga 8,42 miljonit tonni. Hiina ostis mais kaks miljonit barrelit Vene naftat päevas. Jaanuaris ostis Hiina Venemaalt umbes 0,4 miljonit barrelit päevas.

Carnegie Keskuse teaduri Aleksandr Gabujevi sõnul "kasutavad India ja Hiina ära turul pakutavaid uusi võimalusi". 

"See pole teadlik soov Putinit aidata, India ja Hiina kasutavad lihtsalt küüniliselt ja pragmaatiliselt olukorda enda huvides ära. See muidugi aitab ka Kremlit," ütles  Gabujev. 

Indias asuva Jawaharlal Nehru ülikooli majandusprofessori Biswajit Dhari sõnul on Venemaa nafta ostmine majanduslikult kasulik. "Olukorras, kus inflatsioon kiireneb ja väetiste nappus räsib põllumajandust, tulid Vene tarned kasuks," ütles Dhar.

Analüütikud leiavad, et India kasutab ära Venemaa hinnasoodustusi. Pärast sõja puhkemist müüb Venemaa naftat allahindlusega kuni 30 dollarit barreli eest, võrreldes rahvusvahelise võrdlusaluse Brenti toornaftaga, vahendas Financial Times

"Vaatamata allahindlusele võisid Venemaa naftafirmad siiski korralikku kasumit teenida. Maailmaturul on nafta hind kõrge," ütles Rahvusvahelise finantsinstituudi teadur Elina Ribakova 

Putin väitis kolmapäeval, et Moskva katkestab tarned lääneriikidesse, kui G7 riigid kehtestavad Vene naftale hinnalae. 

"Mis puudutab meie ressursse, siis nõudlus nende järele on maailmaturgudel nii suur, et meil pole probleeme neid maha müüa," väitis Putin. 

Ribakova sõnul kasutab Venemaa praegu veel "energiasõjas" ära oma mõjuvõimu. "Vene võimud võivad praegu naerda, kuid nad muutuvad ekspordi osas sõltuvaks Hiinast ja Indiast," märkis Ribakova. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: