EL-i ministrid arutavad ühehäälsuse reegli kaotamist

Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et teisipäeval kohtuvad Brüsselis EL-i liikmesriikide Euroopa asjade ministrid, kes arutavad EL-i välisasjade küsimustes ühehäälsuse reegli kaotamist. Praegu saab iga liikmesriik blokeerida Moskva-vastaste sanktsioonide kehtestamist.

"Ma olen üsna optimistlik, et häälteenamusega hääletamise küsimuses saab teha edusamme," ütles Saksamaa asevälisminister Anna Lührmann. 

"Me arutame, kus see võiks olla võimalik, eriti ühises välis- ja julgeolekupoliitika küsimustes," ütles Lührmann. 

Lührmanni sõnul on EL-i tegevust Venemaa suunal korduvalt takistanud üks liikmesriik. "See ei tohiks takistada meid tulevikus," märkis Lührmann.

Ministrid vaatavad läbi mehhanismi (Passerelle clauses), mis võimaldab liikmesriikidel üle minna enamushääletusele. Selle käigus pole vaja muuta EL-i aluslepinguid. 

Lührmanni sõnul Saksamaa toetab sellise mehhanismi rakendamist. Ka Prantsusmaa, Taani, Rootsi, Holland ja Itaalia toetavad välispoliitilistes küsimustes häälteenamuse poliitika rakendamist, vahendas Politico. 

Selle mehhanismi rakendamine vajab aga EL-i liikmesriikide ühehäälset toetust. Seetõttu võib näiteks Ungari selle reeglimuudatuse blokeerida. Diplomaatide sõnul tuleks siis sellistele riikidele anda erandeid ja tagatisi, et kaitsta nende põhilisi riiklikke huve. 

Ungari välisminister Peter Szijjarto teatas teisipäeval, et EL ei peaks kaaluma uute Moskva-vastaste sanktsioonide kehtestamist. Szijjarto väitel süvendaks see Euroopa energiakriisi, vahendas Reuters. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: