Sunak teatas Briti peaministriks pürgimisest

{{1666514700000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / PA Wire/PA Images

Briti Konservatiivse partei poliitik, endine rahandusminister Rishi Sunak teatas pühapäeval, et kandideerib Liz Trussist vabaks jäänud parteijuhi ja peaministri kohale. BBC andmeil on Sunakil konservatiividest parlamendisaadikute seas suurim toetus.

"Ühendkuningriik on suurepärane maa, kuid me seisame silmitsi tõsise majanduskriisiga. Seetõttu kandideerin ma Konservatiivse partei juhiks ja teie järgmiseks peaministriks," teatas Sunak ühismeedia vahendusel.

Sunak jäi konservatiivide sisevalimistel septembris Trussile alla, kui otsiti uut juhti pärast peaminister Boris Johnsoni tagasiastumist.

Juba enne oma kandideerimisotsuse avalikustamist oli Sunak kogunud suurima osa Konservatiivse partei parlamendisaadikute toetusest, jättes kaugele maha endise kaitseministri Penny Mordaunti ja Johnsoni, kes väidetavalt üritab samuti uuesti võimule tõusta.

Briti rahvusringhääling BBC teatas pühapäeva ennelõunal, et Sunakit toetab 129 konservatiivist parlamendisaadikut, üle-eelmist peaministrit Johnsonit pooldab 53 ja Penny Mordaunti 23 alamkoja liiget.

Sunak lahkus juulis Johnsoni juhitud valitsusest, suurendades sellega veelgi peaministri suhtes kasvanud survet, mis viis lõpuks tema taandumiseni.

"Valitsuses, mida ma hakkaksin juhtima oleks igal tasemel autus, professionaalsus ja vastutus ning ma töötaksin päevast päeva, et töö tehtud saaks," lubas Sunak. "Ma palun teilt võimalust aidata meie probleemid lahendada," kirjutas ta pühapäeval.

Erakonnajuhi valimisel kandideerimiseks tuleb soovijal esmaspäeval kella 14-ks kokku saada vähemalt sada toetajat. Kandidaatide vahel valimiseks korraldatakse erakonna liiimete seas elektrooniline hääletus.

Seni on Mordaunt siiski ainus konservatiivide liige, kes on teatanud, et soovib partei juhiks kandideerida.

BBC andmeil pidasid Sunak ja puhkuselt Ühendkuningriiki naasnud Johnson laupäeva õhtul omavahelise kohtumise, kuid selle tulemustest ei ole teatatud.

Briti peaministri ja Konservatiivse partei juhi koht jäid vabaks, kui senine liider Liz Truss teatas neljapäeval, et astub tagasi.

Tooridel on parlamendis 357 kohta. Kokku on Briti parlamendis 650 kohta.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: