IEA: Nafta tarbimise tipptase võib saabuda juba lähiaastatel

Saudi Araabia riikliku Saudi Aramco insenerid ja ajakirjanikud riigi maagaasi rajatises riigi idaosas
Saudi Araabia riikliku Saudi Aramco insenerid ja ajakirjanikud riigi maagaasi rajatises riigi idaosas Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Amr Nabil, File

Vene-Ukraina sõda tõttu on kiirenenud üleminek taastuvatele energiaallikatele. Seetõttu võib maailma naftatarbimise tipptase saabuda juba lähiaastatel, hindas Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA).

Maailma naftatarbimise tipptase võib Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) viimaste prognooside tõttu saabuda juba lähiaastatel.

Agentuur pidi oma senised stsenaariumid ümber hindama, kuna Venemaa kallaletungi tõttu Ukrainale on maailma energiasüsteem ümbertegemisel, vahendas raportit The Wall Street Journal.

Rahvusvaheline Energiaagentuur paikneb Pariisis ning selle liikmed on maailma enim energiat tarbivad riigid, sh enamik Euroopa Liidu liikmesriike.

IEA analüütikute hinnangul on Venemaa täieulatusliku kallaletungi tõttu üleilmsed tarneahelad ning nõudlus ja pakkumine ümber mängitud.

Vene fossiilsete kütuste ekspordi vähenemise tähtsuse tõi sotsiaalmeedias välja ka IEA juht Fatih Birol.

Juhul kui valitsused peavad kinni oma lubadustest, mis anti vastusena sõja tekitatud energiakriisile, siis kiireneb taastuvate energiaallikate kasutuselevõtt ning väheneb fossiilsete energiakandjate kasutamine.

IEA hinnangul on praegu kerkinud nõudlus kivisöe järele vaid ajutine nähe, nõudlus nafta järele kasvab kümnendi lõpuks ning nõudlus maagaasi järele jõuab platootasemeni 2050. aastaks ja hakkab peale seda langema.

Nõudlust nafta vastu vähendab suurem elektriautode kasutuselevõtt, hindas agentuur.

Varem hindas IEA, et nõudlus nafta järele jõuab tippu 2030. aastate keskpaigaks. Neljapäeval avaldatud raport on esimene kord, kui agentuur prognoosib kõikide fossiilsete kütuste kasutamise vähenemist.

Samas tõi The Wall Street Journal välja, et naftatootmise kartelli OPEC-i hinnangul jõuab nafta tarbimise tipptase käesoleva kümnendi keskpaigaks tipptasemeni ainult jõukamates riikides ning vaestes riikides kasvab naftatarbimine kuni 2045. aastani.

IEA prognoositud stsenaariumid ei mõõda muutusi kasvuhoonegaaside tekkimises, mis teadlaste hinnangul põhjustab üleilmset kliimasoojenemist.

Agentuuri hinnangul tõusevad kasvuhoonegaaside emissioonid siiski sellisel tasemel, et selle tõttu on oodata tugevaid negatiivseid tagajärgi.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri prognooside kohaselt ei lõppe samas üleilmne nõudlus nafta, maagaasi ning kivisöe vastu. Pigem on näha nende energiakandjate tiputarbimise taset võrrelduna kogu maailma energiatarbimisega kokku.

Fossiilsed kütused on maailma energiatarbest juba mitmeid aastakümneid katnud ligikaudu 80 protsenti. IEA hinnangul langeb see osakaal praeguse energiakriisi tõttu alla 75 protsendi aastaks 2030 ning 60 protsendini aastaks 2050.

Agentuuri viimase raporti kohaselt on prognoosimuutused tingitud Vene energiakandjate tarbimise vähenemisest ning kõrgetest energiakandjate hindadest.

IEA tiputarbimise prognoos eeldab samas, et paljude valitsuste antud lubadused suurendada riigisiseselt taastuvate energiakandjate kasutamist viiakse ka tegelikult ellu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Wall Street Journal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: