X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

FT: Šveits ei luba Saksamaal anda Ukrainale Gepardi õhutõrjemoona

Saksa kantsler turnimas Gepard õhutõrjetanki otsas, kantsler külastas augustis väljaõpetamisel olevaid Ukraina sõdureid Oldenburgi lähistel
Saksa kantsler turnimas Gepard õhutõrjetanki otsas, kantsler külastas augustis väljaõpetamisel olevaid Ukraina sõdureid Oldenburgi lähistel Autor/allikas: SCANPIX/Axel Heimken/Pool via REUTERS

Saksamaa ning Šveitsi vahel kerib poliitiline tüli õhutõrjemoona edasiandmise tõttu. Saksamaa tahab anda Ukrainale Šveitsi päritolu Gepardi õhutõrjesüsteemi õhutõrjemoona. Šveits väidab, et nende laskemoona Kiievile edasi andmine seaks ohtu Šveitsi neutraliteedi.

10 päeva tagasi kirjutas Šveitsi valitsusele Saksa kaitseminister Christine Lambrecht, kes ärgitas riiki ümber hindama Šveitsi päritolu Gepardi õhutõrjemoona taasekspordi veto otsust.

Saksamaa on Ukrainale annetanud 30 Gepardi õhutõrjesüsteemi koos 6000 padruniga.

Saksamaa tahab saata Ukrainale veel 12 000 Šveitsis tehtud 35 mm õhutõrjekahuri padrunit, mille Berliin ostis Šveitsilt aastakümneid tagasi, vahendas Financial Times.

Saksamaa palus Bernil esimest korda oma vetost loobuda aprillis.

Šveitsi valitsusel on vetoõigus Saksamaale müüdud õhutõrjemoona edasimüügi kohta, kuna see oli kirjas algses müügilepingus.

Neutraalsust hindava Šveitsi poliitikud kardavad, et nende riigist pärit õhutõrjemoona edasimüümine Kiievile ohustaks nende neutraliteeti. Šveits ei lubanud ka aprillis Taanil saata Ukrainale mitukümmet Piranha soomusmasinat.

Saksa valitsus on pingutanud, et leida Ukrainale täiendavat Gepardi õhutõrjemoona. Moona müügist on keeldunud ka Brasiilia, kus toodetakse samuti sobilikku moona.

Saksa päritolu Gepardi õhutõrjesüsteemid on osutunud Ukrainale õhutõrje tagamisel, sh droonide vastu, väga kasulikuks. Saksamaa ise lõpetas Gepardi õhutõrjesüsteemide kasutamise 2010. aastal.

Šveitsi ettevõte Oerlikon-Bührle, mis tootis Gepardi õhutõrjemoona, ei eksisteeri enam.

Financial Times toob välja, et sama ettevõte tootis relvastust ka Natsi-Saksamaale ning tollal oli samuti Šveitsi jaoks oluline enda neutraliteedi tagamine.

Saksa kaitseminister Lambrecht on samas rõhutanud, et Gepardi õhutõrjesüsteemid on puhtalt kaitse-eesmärgiga relvasüsteemid. Minister tõi oma kirjas Šveitsile välja, et Gepardi süsteemid on Musta mere viljakoridori turvalisuse tagamiseks üliolulised ning seda on kinnitanud talle Ukraina relvajõud.

Osa Saksa poliitikuid ei näe Šveitsi enam usaldusväärse relvatarnijana

Saksa majandusliberaalse FDP erakonna parlamentaarse kaitsekomisjoni juht Marcus Faber ütles Twitteris: "Ükskõik kes ei ole valmis tarnima laskemoona rünnaku all olevale riigile riigikaitse tagamiseks ei ole enam meile usaldusväärne laskemoona tarnija."

Šveitsi relvastuse ostmise lõpetamist toetas esmaspäeval ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung opositsioonilise kristlike konservatiivide (CDU) liige Roderich Kiesewetter, kes on ka Bundestagi välisasjade komisjoni liige.

Šveitsi poliitikud reageerisid nendele kommentaaridele kurjalt. Parempopulistliku Šveitsi Rahvapartei juhi Marco Chiesa sõnul ei ole Saksamaale kunagi hästi lõppenud teiste riikide siseasjadesse sekkumine. Šveitsi Rahvapartei on Šveitsi suurim erakond.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: