Eesti mõistis koos teistega hukka inimõiguste rikkumised Xinjiangis

Maskidega protestijad uiguuride inimõiguste rikkumise vastu Hiina saatkonna eest Indoneesias Jakartas
Maskidega protestijad uiguuride inimõiguste rikkumise vastu Hiina saatkonna eest Indoneesias Jakartas Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Tatan Syuflana

Eesti ja veel 49 riiki kritiseerisid ühisavalduses inimõiguste olukorda Xinjiangi provintsis Hiinas. Ühisavalduses olid osalised nii lääneriigid, Türgi, Iisrael kui ka Svaasimaa ja Somaalia Aafrikast ja Belize Lõuna-Ameerikast.

50 riigi ühisavalduses väljendatakse suurt muret inimõiguste olukorra pärast Hiina Rahvavabariigis, eriti seoses uiguuri vähemusrahvuse inimõiguste rikkumise pärast Xinjiangi provintsis Hiina lääneosas.

Inimõiguste rikkumist kinnitab ka ÜRO inimõiguste voliniku vastav raport.

Raporti hinnangu kohaselt on peamiselt moslemitest uiguure ja teisi vähemusrahvuste esindajaid Hiinas meelevaldselt kinni peetud. Ühisavalduse tegijad toovad välja, et tegu võib olla rahvusvahelise inimsusevastase kuriteoga.

Ühisavalduses rõhutatakse samuti Hiina jõulist invasiivset luuret, mis diskrimineerib seejuures rahvuse ja religiooni baasil enam vähemusrahvuseid ning moslemeid.

Samuti on Hiinas hulganisti hävitatud mošeesid ja muid pühamuid ning kalmistuid.

Vahi alla võetud inimesi on piinatud, sunnitud vangistatud naisi abordile ning neid steriliseeritud. Paljud kinni peetud inimesed on ka pandud ka sunnitööle. Avalduses tuuakse välja, et üksjagu inimesi on ka kadunud.

Võitlus terrorismi vastu ei saa õigustada sellist karmi ning süstemaatilist inimõiguste rikkumist, rõhutatakse avalduses.

Hiina pole seni soostunud praeguseid ÜRO leide arutama. Avalduses kutsuti üles Hiina valitsust austama enda rahvusvahelisi inimõiguste kohustusi ning järgima ÜRO inimõiguste voliniku büroo raporti soovitusi.

Avalduses kutsutakse üles vabastama kõiki meelevaldselt kinni peetud isikuid Xinjiangi provintsis. Samuti palutakse ühisavalduses Hiina valitsusel selgitada nende inimeste lähedastele, mis kinni peetud isikutest on saanud.

Ühisavalduse lõpus rõhutatakse, et inimõiguste rikkumistest on kõige parem rääkida sisuka dialoogi abil.

Hiina teatas juba, et raport on lääneriikide poliitiline tööriist ning sisaldab valeinfot.

Soome rahvusringhääling Yle juhtis tähelepanu, et Hiina suutis ühisavalduses viidatud Xinjiangi inimõiguste raporti arutelu oktoobris katkestada.

Avaldusega ühinesid Euroopast peale Eesti ka Soome, Bulgaaria, Itaalia, Läti ja paljud teised riigid.

Ühisavaldusele kirjutasid samas alla nii Türgi ja Iisrael kui ka Svaasimaa ja Somaalia Aafrikast, Belize Lõuna-Ameerikast. Kokku kirjutas ühisavaldusele alla 50 riiki.

Avalduse kandis ÜRO Peaassambleel ette Kanada esindaja ÜRO-s. Kuna avalduse aluseks olnud raportit ei tahtnud Hiina arutada, siis on tegu suuresti sümboolse sammuga, juhtis Deutche Welle tähelepanu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Yle, Deutche Welle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: