Kopsuarst: e-sigaret tõstab vähiriski ja soodustab astma teket

Foto: Lindsay Fox / Pixabay

Kuigi tubakatööstus püüab jätta muljet, nagu oleks e-sigaretid tervislikum alternatiiv traditsioonilisetele sigarettidele, kinnitavad eksperdid, et kuumutatud nikotiinilahuse hingamisel satub organismi tervist kahjustav keemiliste ühendite kokteil.

Vahepeal põlu all olnud suitsetamine on taas laialt levimas, seda eriti noorte seas, kellest paljud kasutavad e-sigarette, mida seni on tootjate poolt esitletud kui tervislikumat alternatiivi suitsetamisele.

"Ka e-sigaretis me lihtsalt ei suitseta nikotiiniga veeauru, vaid suitsetame ikkagi ühte lahust, kus on väga palju erinevaid keemilisi ühendeid. Seal on lisaained, mis peavad seda vedelikku hoidma niiskena; seal on erinevad maitseained, mis on täiesti uus keemiliste ühendite komplekt," lausus Põhja-Eesti regionaalhaigla kopsuarst Pille Mukk.

Arsti sõnul on nüüdseks juba uuringutega kindlaks tehtud, et e-sigaretid põhjustavad muutusi nii kopsudes kui ka südameveresoonkonna haigusi ja tõstavad vähiriski ja soodustavad astma teket.

"Nikotiinil on muidu väga ebameeldiv maitse. Et seda üldse tarvitada, tema näiteks kaneelimaitseliseks või kaneelisaiakese maitseliseks tegemine või creme brule – need kaks ainet on konkreetselt sellised, mis mõjuvad rakkudele toksiliselt," ütles Mukk.

Muki sõnul tarbivad e-sigareti kasutajad enesele märkamatult märksa enam nikotiini, sest selle suitsetamiseks ei ole vaja minna suitsuruumi või õue. Samas on nikotiin väga kiiresti sõltuvust tekitav aine. Milline on e-sigarettide pikaajaline mõju tervisele, on arsti sõnul täna veel vara öelda.

"Tänaseks on nende seadmete võimsus oluliselt suurenenud, ka nende vedelike kangus on läinud järjest tugevamaks ja see arv maitse- ja lõhnaaineid, mis sinna sisse lisatakse, ületab juba 100 000 piiri. Mida võib veel leida nendest vedelikest, kui see kuumustub ja aurustub ja satub inimese kopsu, on näiteks metanool, atsetooon, nikkel, tina, kroom," ütles Tervise Arengu Instituudi tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.

Sammeli sõnul unustavad inimesed ära, et nikotiin on uimasti, kuigi legaalne ning kõik uimastid on eriti kahjulikud noorele inimesele, kelle aju alles areneb.

"Üldine e-sigareti levimus rahvastiku hulgas on 1,6 protsenti kõigest, aga just noorte hulgas on see kõrge, just alates 16–35-aastased, nemad on põhitarvitajad. Praegu me näeme, et tarvitamine algab juba varakult, 11-aastaselt. Mida nooremad on lapsed, seda sagedamini on alguspunktiks just e-sigaret," rääkis Sammel.

Terviseminister Peep Peterson on teinud ettepaneku keelata ühekordsete e-sigarettide müük, just need on noorte seas väga levinud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: