Ministeerium lõpetas Kersna väärteomenetluse kiirtestide hankimise asjas

Liina Kersna
Liina Kersna Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rahandusministeerium lõpetas väärteomenetluse, mille käigus uuriti haridus- ja teadusministeeriumi raam- ja hankelepingute sõlmimise ning muutmise asjaolusid koolidele kiirtestide hankimisel 2021. aastal. Kriminaalmenetlus esimese hanke läbiviimise asjas pole veel lõppenud.

Väärteomenetluses tuvastati haridus- ja teadusministeeriumi töös rikkumisi seoses riigihangete seaduse rakendamisega. Samas leiti, et endine haridus- ja teadusminister Liina Kersna nende rikkumiste toimepanemise eest väärteo korras vastutav ei ole. Seaduse kohaselt on karistatav lepingu sõlmimine ja muutmine riigihangete seaduse nõudeid rikkudes ning nende koosseisude alusel karistatav üksnes teo täideviimine, teiste isikute karistamist seadus ette ei näe.

Menetlus lõpetati väärteomenetluse seadustiku paragrahv 29 lg 1 p 1 alusel, lõpetamise määrus jõustub vastuargumentide puudumisel 15 päeva möödudes selle teatavakstegemisest. Määruse jõustumiseni rahandusministeerium menetlejana väärteomenetluse seadus paragrahv 62 alusel lahendit täpsemalt kommenteerida ei saa.

"Arusaadavalt oli möödunud sügisel valitsenud olukord pingeline – kehtisid piirangud, inimesi valdas ärevus ning ühiskonnas oli palju teadmatust ja segadust jõudsalt leviva koroonaviiruse pärast," ütles rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonna juhataja Kristel Mesilane. 

"Koolide avatuna hoidmiseks otsustas valitsus ootamatult, et haridus- ja teadusministeerium peab pärast sügisest koolivaheaega alustama koolides laste ja õpetajate kiirtestimist. Ministeerium oli olukorras, kus lahendused testimise tagamiseks tuli leida kiiresti. Samas oli nii avalikkusel kui ettevõtjatel õigustatud ootus, et testide ostmiseks eraldatud eelarvevahendite jagamine toimub ausas ja läbipaistvas konkurentsis ning riigihangete reeglite kohaselt," märkis Mesilane.

"Mõeldes täna nii minule kui ka minu kolleegidele menetluse käigus esitatud küsimustele, mõistan ma, miks see menetlus üldse alustati. Kuna mina allkirjastasin hankelepingud, siis tõenäoliselt tekkis rahandusministeeriumi ametnikes kahtlus, et võib-olla oli see isepäise ministri soolo ning isetegevus. Ehk allkirjastasin lepingud isiklikult mina sellepärast, et ametnikud keeldusid seda tegemast või soovitasid seda hoopiski mitte teha? Kordan - kõik meie otsused olid meeskonnas põhjalikult, väga põhjalikult läbi arutatud. Ka riskid," sõnas Kersna reedel.

"Kõik otsused läbisid ettenähtud kooskõlastusringid. Mina ja minu väga kompetentsed kolleegid tegutsesime ühises usus laste kvaliteetse hariduse nimel. Minu jaoks oli see algusest peale selge prioriteet. Ma ei saanud antud olukorras teisiti käituda," lisas ta.

Kuna kiirtestide ostmise hangete üle tehtud järelevalvemenetluse käigus tuvastati rikkumisi hankelepingu sõlmimisel ja muutmisel, alustas rahandusministeerium väärteomenetlust kahes episoodis – teises kiirtestide hankes raam- ja hankelepingu sõlmimises ning lepingu muutmises. Menetlust alustati riigihangete seaduse paragrahvide alusel, mis puudutavad hanke- või raamlepingu muutmist seaduses toodud nõudeid rikkudes ning lepingu sõlmimist nõutavat menetlust korraldamata.

Rahandusministeerium on riigihangete seaduses ette nähtud riigihangete alaste väärtegude kohtuväline menetleja. Vastutus on ette nähtud hanke- või raamlepingu ebaseadusliku muutmise, riigihanke alusdokumentides sätestatust erinevatel tingimustel lepingu sõlmimise eest ning olukorras, mil lepingu sõlmimisele ei ole eelnenud seaduses nõutud menetlust. 

Juunis alustas riigiprokuratuur kriminaalmenetlust, et uurida haridus- ja teadusministeeriumi möödunud aasta oktoobris sõlmitud Covid-19 kiirtestide hankelepingu sõlmimise asjaolusid. Haridus- ja teadusminister Liina Kersna astus seetõttu ametist tagasi. Riigiprokuratuurist öeldi reedel ERR-ile, et "kriminaalmenetluses asjaolude väljaselgitamine veel käib".

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: