Kosovo peaminister lükkas numbrimärgi trahvid lääneriikide survel edasi

Autojuht eemaldab autolt riikliku sümboolika kleepsu, KM eesliide on väljastatud Serbia poolt tähistamaks Kosovot
Autojuht eemaldab autolt riikliku sümboolika kleepsu, KM eesliide on väljastatud Serbia poolt tähistamaks Kosovot Autor/allikas: SCANPIX/EPA/DJORDJE SAVIC

Kosovo peaminister Albin Kurti otsustas USA suursaadiku ettepanekul lükata edasi nende autojuhtide trahvimise, kes jätkuvalt kasutavad Serbia päritolu numbrimärke. Veel esmaspäeval tundus, et Kosovo peaministri kohtumine Brüsselis Serbia presidendiga oli diplomaatiline läbikukkumine, kuna pooled ei suutnud numbrimärgitülis kokkuleppele jõuda.

Esmaspäeval nõustus Kosovo peaminister Albin Kurti USA suursaadiku ettepanekuga lükata numbrimärkide trahvide jõustamine 48 tundi edasi. Kurti teatas Twitteri vahendusel, et "töötab hea meelega koos USA ja Euroopa Liiduga, et leida lahendus järgmise kahe päeva jooksul".

USA suursaadik Jeff Hovenier samas väljendas muret, kuna Kosovo ja Serbia liidrid ei suutnud esmaspäeval kõneluste raames Brüsselis kokkuleppele jõuda.

Tüli keskmes on Kosovo soov, et nende riigis kasutaksid kõik kohalikud autod Kosovo numbrimärke. Kuna aga Serbia ega serblased Kosovos ei taha tunnistada Kosovo riiki, siis on nad keeldunud kasutamast Kosovo numbrimärke.

Kosovo on hoiatanud, et hakkab neid autojuhte trahvima, kel on nende silmis mittekorrektsed numbrimärgid.

Serbia valitsuse kantselei juht Petar Petkovic ütles teisipäeva hommikul, et Serbia president Aleksandar Vucic on valmis minema numbrimärgitülis kompromissile. Serbia süüdistas Kosovot kõneluste läbikukkumises esmaspäeval.

Petkovici sõnul kukkusid kõnelused Kosovo ja Serbia vahel esmaspäeval läbi, kuna Kosovo tahab rääkida laiemalt suhete normaliseerumisest kahe riigi vahel, samas kui Serbia tahab keskenduda numbrimärkidele.

Serbia president Vucic lubas esmaspäeval, et Serbia on valmis lõpetama Kosovo kodanikele autonumbrimärkide väljastamise ning on valmis aktsepteerima neutraalseid ÜRO välja antud numbrimärke. ÜRO andis numbrimärke välja ka siis, kui organisatsioon Kosovo territooriumi haldas.

Vucici sõnul olevat Kosovo aga reageerinud ÜRO numbrimärkide ettepanekule väga negatiivselt ning Kosovo jaoks on selline lahendus kauge minevik.

Asjaolu, et Serbia oli esmaspäeval valmis minema kompromissile ning Kosovo ei olnud, kinnitas esmaspäeval ka Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Balkan Insight

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: