Euroopa Liit hoiatab eskalatsiooni eest Serbia ja Kosovo vahel

Kosovos on ka NATO rahuvalvajad KFOR missiooni raames, pildil Läti sõdurid Kosovos
Kosovos on ka NATO rahuvalvajad KFOR missiooni raames, pildil Läti sõdurid Kosovos Autor/allikas: SCANPIX/EPA/DJORDJE SAVIC

Esmaspäeval hoiatas Euroopa Liit, et olukord Kosovo ja Serbia vahel võib numbrimärkide küsimuse tõttu eskaleeruda ning vägivallani viia. Esmaspäeval ei suutnud Kovovo ja Serbia liidrid pikast koosolekust hoolimata numbrimärkide küsimuses kokkuleppele jõuda.

Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell hoiatas esmaspäeval, et hoolimata tunde kestnud kõnelustest ei suutnud Kosovo ja Serbia jõuda numbrimärgi vaidluses lahenduseni.

Kosovo on üritanud nõuda enda etnilistelt serblastelt, et nad kasutaks Kosovo numbrimärke. Seni oldi kasutatud vanu Serbia numbrimärke, mis pärinesid 1999. aastast või enne seda, mil Kosovo oli veel ametlikult Serbia osa.

Kosovo numbrimärgipoliitika tekitas Kosovo põhjaosas elavate serblaste seas tugeva vastureaktsiooni.

Kosovo teatas, et hakkab teisipäeval trahvima neid inimesi, kes keelduvad Kosovo numbrimärgist.

Borrell teatas, et Euroopa Liit pani kahele osapoolele välja ettepaneku, millega serblased olid nõus, kuid millega Kosovo polnud nõus. Serbiat esindas kõnelustel riigi president Aleksandar Vucic ning Kosovot peaminister Albin Kurti.

Euroopa Liidu tippdiplomaat Borrell hoiatas, et informeerib teisi Euroopa Liidu riike kahe kõnealuse riigi suutmatusest austada rahvusvahelisi kokkuleppeid. Mõlemad riigid soovivad Euroopa Liiduga liituda.

Serbia president Vucic ütles ajakirjanikele, et Serbia püüdis kõnelustel mõistlik olla, kuid Kosovo ei soovinud kuskil järele anda. Selle asemel lisati Vucici sõnul uusi võimatuid nõudmisi.

Kosovo liider Kurti samas teatas, et on valmis pidama uusi kõnelusi Belgradi ja Pristina vahel, mis oleks laiema ampluaaga kui konkreetne numbrimärgi küsimus.

"Me ei saa olla vastutustundetud ja mitte tegeleda päris küsimustega... Me peame muutuma riigijuhtideks, kes ei tegele ainult numbrimärkidega ja samas ei räägi, kuidas normaliseerida suhteid omavahel," ütles Kosovo peaminister.

Numbrimärkide osas on pinged kahe riigi vahel püsinud kaks aastat, meenutab Reuters. 50 000 Kosovos elavat serblast ei tunnista Kosovo valitsust legitiimsena ning nad peavad end jätkuvalt Serbia osaks.

Kosovo kuulutas ühepoolselt ennast Serbiast iseseisvaks 2008. aastal ning nende riik on osaliselt rahvusvaheliselt tunnustatud.

Hiljuti lahkusid protesti märgiks enda ametitest sajad serblasest politseinikud, kohtunikud, prokurörid ja teised riigiteenistujad peale sedaM kui Kosovo valitsus Pristinas nõudis, et kohalikud serblased hakkaks kasutama Kosovo numbrimärke.

Borrell kutsus Kosovot üles peatama enda senised otsused seoses numbrimärkidega. Samuti soovis Borrell, et Serbia ei väljastaks uusi numbrimärke kuniks suudetakse leida lahendus.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: