Keskkonnaminister esitas valitsusele ettepanekuid raiemahtude vähendamiseks

{{1669873200000 | amCalendar}}
Madis Kallas
Madis Kallas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Keskkonnaminister Madis Kallas esitles teistele ministritele ettepankuid riigimetsas raiemahtude vähendamise kohta. Kuigi koalitsioonipartnerid praegu raiemahtude vähendamist ei poolda, loodab Kallas seda neljapäeval valitsusega arutada.

Praegu on riigimetsades raiete pindala 10 400 hektarit. Keskkonnaministri Madis Kallase ettepanek koalitsioonipartneritele on vähendada alates järgmisest aastast riigimetsas raiemahtu 9180 hektari peale.

"Ettepanek oli siis vähendada kõige suuremas mahus männipuidu pealt, mõnevõrra ka kaske. Kuuse osas pigem jääks samale tasemele ja lepa osas ka samale tasemele ja just kuuse osas sellest tulenevalt, et on ikkagi vaja täiendavaid raieid ka üraskikahjude n-ö ohjeldamiseks," ütles Madis Kallas.

Üraskikahjust tingitud vajalike raiete maht lisanduks planeeritavale 9180 hektarile.
"Ka see aasta me tegelikult Eestis ei räägi 10 400 hektarist raiemahust, vaid on see oluliselt suurem , see on üle 11 700. Ehk kokkuvõttes me räägime ikkagi jah, kas see võib olla 500 hektarit või 1000 hektarit üraskikahjusid, aga et suurusjärk selle aasta raietega oleks ikkagi kuskil 10 protsenti väiksem," sõnas Kallas.

Kallase teine suur soov on üle vaadata ka riigimetsa hanke põhimõtted. Ehk ennekõike võiks hangete kaugu liikuda puit neile, kes seda rohkem väärindavad ning kes tegelevad Eestis ka kaugkütmisega.

"Kõik see, mis puudutab nüüd väärtuspõhiseid hankeid ja ka kaugkütjatele suunatud hankeid, et selles osas RMK on aktiivselt juba mitu kuud tööd teinud, aga nende läbiviimine ja ennekõike käegakatsutav mõju saab olema 2024. aastal," rääkis Kallas.

Neljapäeval peaks keskkonnaminister allkirjastama ka 2023.–2024. aasta raiemahtude dokumendi. Kuna aga koalitsioonis üksmeelt selles veel ei ole, ei saa dokument Kallase sõnul veel ka allkirja.

"Praegu ma räägingi läbi eraldi RMK-ga ja annan neile teatud ülevaate, kus faasis me selle allkirjastamisega oleme, et seda n-ö kokkulepitud tähtaega tänase seisuga ma ei suuda täita," ütles Kallas.

Metsa- ja puidutööstuse liit peab ettepanekut vastutustundetuks

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimehe ja Combimill Sakala juhatuse liikme Margus Kohava sõnul on ministri ettepanek majanduskriisile ja keerulisele talvele vastu minnes vastutustundetu.

"Eesti üks olulisemaid tööstusharusid on juba eelnevate poliitiliste otsuste tõttu raskustes ning koondatud on sadu inimesi," ütles Kohava.

Kohava sõnul lööks männipuidu raie vähendamine puidutööstust eriti laialt, kuna seda väärindatakse Eestis kohapeal kõige pikemas tarneahelas. "Kui näiteks kuusest toodetakse peamiselt konstruktsiooni- ja hööveldatud materjale, siis männipuidust tehakse näiteks uksi, aknaid ja mööblit."

Põhjamaadest imporditud puit aitaks katta ajutiselt toorainevajaduse, kuid seda ei saa liidu hinnangul pidada jätkusuutlikuks ega keskkonnasõbralikuks.

Samuti hoiatab Kohava valitsust koondamiste laine eest, mis kaasneks männipuidu raie vähendamisega, seejuures tuues välja, et kui oktoobris langes tööstustoodang Eestis 5,8 protsenti, siis puidutööstuses kukkus see 15,8 protsenti.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: