Iraani peaprokurör teatas kombluspolitsei kaotamisest

{{1670164380000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/VAHID SALEMI

Iraan on otsustanud pärast mitu kuud kestnud proteste kaotada riigis kombluspolitsei, teatas Iraani peaprokurör Mohammad Javad Montazeri riigimeedia vahendusel. Peaprokuratuuri infot ei ole kinnitanud siseministeerium, mis vastutab kombluspolitsei eest.

Montazeri märkis, et kombluspolitsei kaotasid samad võimud, kes selle ellu kutsusid. Samas pidas ta vajalikuks jätkata endiselt teatud sotsiaalse käitumise piirangutega riigis, kirjutas New York Times.

Montazeri rääkis, et parlament ja kohtusüsteem vaatavad üle ka hidžaabiseaduse, vahendas CNN.

Kombluspolitsei peamine ülesanne oli jõustada seadusi, mis on seotud Iraani konservatiivse islami riietumisstiiliga, mis kehtestati pärast 1979. aasta islamirevolutsiooni ja mida riigi uus ultrakonservatiivne president hiljuti uuendas.

Piirangute järgi peavad naised katma oma keha pikkade riietega ja juuksed pearäti või hidžaabiga.

Iraanis puhkesid juba kolmandat kuud kestvad protestid pärast seda, kui kombluspolitsei vahi all suri septembris noor naine Mahsa Amin. Kombluspolitsei pidas Amini kinni riigi islamirõivaste kandmise seaduse rikkumise eest.

Protestiliikumist juhtivad naised nõuavad riigis vaimuliku valitsemise lõpetamist ja suuremat vabadust.

Kombluspolitsei kaotamine on valitsuse esimene suurem järeleandmine meeleavaldajatele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: