ISW: Kreml pole loobunud Ukraina allutamisest hoolimata Peskovi väidetest

{{1670558100000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelased
Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/AFP/IHOR TKACHOV

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul pole Venemaa, hoolimata Vene presidendi esindaja Dmitri Peskovi hiljutistest kommentaaridest, loobunud Ukrainas oma maksimumeesmärkidest. Slovakkia välisminister Rastislav Kačer kinnitas neljapäeval, et Slovakkia kaalub laskemoona tootmise alustamist Ukraina tarbeks. Zelenski hoiatas oma õhtuses videopöördumises, et okupeeritud aladelt võib veel aastaid Vene vägede jäetud lõhkekehi leida.

Oluline 9. detsembril kell 22.35:

- Bulgaaria valmistub andma Ukrainale esimest korda sõjalist abi;

- Erdogan teatas uutest kõnelustest Zelenski ja Putiniga;

- WSJ: USA kavatseb reedel kehtestada Venemaa vastu uued sanktsioonid;

- USA teatas uuest relvaabi paketist;

- Slovakkia kaalub laskemoona tootmist Ukraina tarbeks;

- Suurbritannia saadab Ukrainale õhutõrjesüsteeme;

- Zelenski: Vene miinid tekitavad probleeme veel mitmeid aastaid;

- ISW: Kreml pole loobunud maksimumeesmärkidest Ukrainas hoolimata Peskovi kommentaaridest.

Bulgaaria valmistub saatma esimest sõjalist abi Ukrainasse

Bulgaaria saadab Ukrainasse esimest korda alates Venemaa täiemahulisest invasioonist oma sõjalist abi, vahendas Reuters.

Bulgaaria parlament kiitis reedel heaks nimekirja relvadest, mis valitsuse ettepanekul Ukrainale plaanitakse anda. Peamiselt on Bulgaarial kavas anda Ukrainale kergrelvastust ja laskemoona.

Bulgaaria on siiani olnud üks väheseid Euroopa Liidu riike, kes pole Ukrainale sõjalist abi saatnud.

Bulgaaria kaitseministri kohusetäitja Dimitar Stojanovi sõnul ei saa riik praegu Ukrainale anda raskerelvastust, näiteks S-300, S-125 ja teisi õhutõrjesüsteemie, samuti SU-25 ja MiG-29 hävituslennukeid. "Me peaksime kõigepealt varustuse välja vahetama," ütles ta.

Saksamaa saadab Ukrainale 18 iseliikuvat suurtükki

Saksamaa valitsus teatas, et saadab Ukrainale 18 iseliikuvat suurtükki RCH-155, 80 veokit, seitse tõstukit, vahendas The Kyiv Independent. 

Sel nädalal tarnis Saksamaa Ukrainale 20 Dingo kergsoomukit. Saksa Bundeswehr kasutas seda sõidukitüüpi Afganistanis. 

Ukraina meedia: Vene vägede poolt okupeeritud Donetski linnas toimusid plahvatused

Kreml-meelsed Donetski võimud väidavad, et Ukraina pommitas linna tsiviiltaristut. Kiiev pole neid väiteid kommenteerinud. 

Ukraina sõjaekspert Oleksi Melnõik ütles varem, et Venemaa okupandid tahavad pöörata Donetski inimesi Ukraina sõjaväe vastu. Seepärast väidavad Kremli-meelsed võimud, et Ukraina pommitab linna tsiviiltaristut, vahendas The Kyiv Independent. 

USA muretseb, et Venemaa ja Iraan laiendavad sõjalist koostööd

"USA muretseb Iraani toetuse pärast Vene sõjaväele, mis peaks lähikuudel kasvama. See võib hõlmata sadade ballistiliste rakettide tarnimist Venemaale," ütles reedel USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby

USA muretseb, et Venemaa võib omakorda saata Iraanile helikoptereid ja õhutõrjesüsteeme, vahendas Bloomberg. 

Suurbritannia saadab Ukrainale õhutõrjesüsteeme

Suurbritannia peaminister Rishi Sunak vestles reedel Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga ja lubas, et lähinädalate jooksul saabuvad Ukrainasse Briti õhutõrjesüsteemid, vahendas Ukrainska Pravda. 

Erdogan teatas uutest kõnelustest Zelenski ja Putiniga

Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas uutest kõnelustest Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga ja Vene presidendi Vladimir Putiniga, vahendas Türgi uudisteagentuur Anadolu.

"Türgi diplomaatilised pingutused Ukrainas põhinevad ideel, et sõjas ei saa olla võitjaid ning maailmas ei saa olla kaotajaid," ütles Erdogan.

Türgi president kinnitas ka Ukraina territoriaalse terviklikkuse põhimõtte austamist. Samas kritiseeris Erdogan lääneriikide "mõeldamatut poliitikat" Venemaa suunas ning vastuolude tekitamist.

Erdogan lisas, et Vene-Ukraina sõda kahjustab mitmel viisil tervet maailma. Türgi president teatas lisaks, et kõneleb 11. detsembril Putiniga. Samuti kavatseb Erdogan suhelda Zelenskiga.

Erdogan märkis oma sõnavõtus muuhulgas, et 60 protsenti maailma kriisifenomenidest toimub piirkondades, mis asuvad Türgi lähedal.

Putin väitis, et Venemaa võib hinnalae tõttu vähendada naftatootmist

Venemaa juht Vladimir Putin ütles, et riik võib naftatootmist kärpida. Putin kordas oma vana juttu ja ütles, et Venemaa ei tarni naftat riikidele, mis tunnistavad hinnalage. 

"Olen juba öelnud, et me ei müü nendele riikidele, kes selliseid otsuseid teevad. Vajadusel kaalume tootmise vähendamist," väitis Putin. 

Ukraina relvajõudude esindaja: Vene vägede fookus on Donetski oblast

Ukraina kaitsejõudude esindaja Serhi Šerevatõi kinnitas, et Vene vägede fookus on praegu Donetski oblast, eelkõige Bahmut ja Avdiivka.

Šerevatõi sõnul on olukord Bahmutis raske, kuid kontrolli all, vahendas CNN.  

Energoatom: Vene okupatsioonivõimud on hakanud Zaporižžja tuumajaama töötajad rohkem represseerima

Ukraina riikliku elektriettevõtte Energoatom teatel on Vene okupatsioonivõimud asunud Zaporižžja tuumajaama töötajaid rohkem represseerima, vahendas Unian.

Energoatomi sõnul tungisid Vene sõjaväelased tuumajaama sotsiaalosakonda ning teiste töötajate juuresolekul peksid rängal moel sealse osakonna juhti ja tema asejuhti.

Peale peksmist viidi kaks meest teadmata asukohta edasi.

Vene väed pommitasid reedel Hersoni haigla lasteosakonda ja morgi

Hersoni oblasti juht Jaroslav Januševiš ja Ukraina presidendi kantselei asejuht Kõrõlo Tõmošenko teatasid Telegrami kaudu, et Vene väed pommitasid reedel Hersoni linna haiglat. Pommitamises sai kahjustada haigla lastehaigla osa ning surnukuur.

Keegi Vene vägede rünnakus viga ei saanud.

WSJ: USA kavatseb reedel kehtestada Venemaa vastu uued sanktsioonid

The Wall Street Journal teatas allikatele tuginedes, et Ameerika Ühendriigid kavatsevad kehtestada Venemaa suhtes reedel uued sanktsioonid.

Uued sanktsioonid kehetestakse Vene droonirünnakute ja Venemaa inimõiguste rikkumiste tõttu.

Enamus sanktsioone kehtestatakse USA Magnitski aktile tuginedes.

Uute sanktsioonide kohaselt külmutatakse kõik Vene varad USA jurdistiktsioonis ning kehtestatakse USA-sse lendamise ja äritehingute tegemise keeld. See raskendaks muuhulgas Vene kodanikest ärimeeste ja ametnike välisreise.

Suure tõenäosusega pannakse sanktsioonide alla ka need, kes vastutavad Vene võimude korraldatud filtratsioonilaagrite eest.

Reuters teatas, et uued sanktsioonid Venemaa vastu kehtestas reedel ka Ühendkuningriik, kes peale Venemaa lisas sanktsioonide nimistusse ka mitmed isikud ja organisatsioonid Iraanis ja teistes riikides, kus inimõiguste olukord on väga problemaatiline.

Ukraina peastaap hommikul: ööpäeva jooksul rünnati 11 Vene sõdurite ja tehnika koondumiskohta

Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas reede hommikul, et viimase ööpäeva jooksul ründasid Ukraina väed kaheksat Vene vägede kontrollpunkti ning kahte Vene laskemoonaladu.

Peastaap kinnitas, et Ukraina pommitas kaudtulega kolmapäeval Vene vägede koondumiskohti Zaporižžja oblastis, mistõttu sai ligikaudu 240 Vene sõdurit haavata ning 20 ühikut eri tüüpi Vene tehnikat hävitati. Samuti hävitati kolm Vene laskemoonaladu.

Peastaabi väitel on Tokmaki tuberkuloosikliinik täis haavatud Vene sõdureid.

Vene väed jätkavad peastaabi kinnitusel pealetungikatseid Bahmuti lähistel.

Venemaa rünnakutes Ukraina vastu hukkus ööpäevaga viis inimest

Viimase ööpäeva jooksul hukkus Vene vägede rünnakus Ukraina eri oblastites kokku viis inimest Bahmuti, Toretski ja Netailove kandis, vahendas The Kyiv Independent.

USA kuulutas välja 275 miljoni dollari suuruse  sõjalise abi Ukrainale

Associated Press sõnul saadab USA peatselt 275 miljoni dollari väärtuses sõjalist abi Ukrainale.

Uue relvaabi paketi raames antakse ukrainlastele suures koguses laskemoona ning kõrgtehnoloogilisi droonivastaseid seadmeid.

USA valitsusametnike kinnitusel on relvaabi paketis 80 000 suurtükimürsku haubitsatele ning saladuseks jääv kogus rakette HIMARS-i mitmikraketiheitjatele. Samuti antakse Ukrainale rohkem Humvee sõidukeid.

USA peaks ametlikult abipaketist andma teada reede jooksul.

Slovakkia kaalub laskemoona tootmist Ukraina tarbeks

Slovakkia välisminister Rastislav Kačer ütles neljapäeval, et Slovakkia kaalub Ukraina tarbeks 120 mm ja 155 mm kaliibriga laskemoona tootmise alustamist.

Minister kinnitas, et riigi prioriteet on 155mm suurtükimoona tootmine.

Välisminister Kačer käis Ukrainas visiidil ning kohtus Ukraina välisministri Dmõtro Kuleba ja president Volodõmõr Zelenskiga, vahendas The Kyiv Independent.

Holland annab Ukrainale tehnikat ja varuosi elektrivõrgu parandamiseks

Madalmaad lubasid saata Ukrainale elektrialajaamu, elektrivõrgu ümberlülitusseadmeid ning kaableid, mis on tarvilik riigi elektrivõrgu taastamiseks, vahendas Ukrainska Pravda.

Teatatud abipakett on maksumusega 18 miljonit eurot. Kokku on Hollandi valitsus eraldanud 180 miljonit selleks, et aidata Ukrainal talv üle elada.

Madalamaad töötavad koos Euroopa Komisjoniga, et vajaliku tehnika logistika kokku leppida. Humanitaarabi tarnete kulud Ukrainasse maksab kinni Euroopa Liit.

Prantsusmaa saatis Ukrainale 100 generaatorit

Ukraina aseenergiaministri Farid Safarovi ja Prantsuse diplomaadi Benjamin Roehrigi kinnitusel on Prantsusmaa andnud Ukrainale 100 generaatorit, teatas Ukraina energiaministeerium sotsiaalmeedias.

Zelenski: Vene miinid tekitavad probleeme veel mitmeid aastaid

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas oma õhtuses videopöördumises, et andis postuumselt riiklikud autasud Hersoni oblastis hukkunud neljale politseinikule, kelle auto sattus hiljuti vabastatud aladel miini otsa, mistõttu kõik neli meest hukkusid.

Zelenski hoiatas, et okupeeritud alad jäävad veel aastateks mineerituks.

Eraldiseisvalt kinnitas USA välisministeeriumi Euroopa asjade koordineerija Michael Tierre Helsinki Komisjoni briifil, et vabastatud alade demineerimine on suurim väljakutse sapööridele alates II maailmasõjast, vahendas Ameerika Hääle ukrainakeelne teenistus.

Tierre võrdles Vene vägede käitumist ISIS-e terroristidega, kui viimased püüdsid tappa võimalikult palju tsiviilisikuid ning ulatuslikult mineerides heidutada inimesi kodudesse naasmast.

Ameerika Ühendriigid on eraldanud Ukrainale 91,5 miljonit dollarit riigi demineerimiseks.

Venemaa kutsub lääneriikide poolt Ukrainale antava relvaabi tõttu kokku ÜRO julgeolekunõukogu

Ukraina uudisteagentuur Ukrinform teatas, et Venemaa on kutsunud kokku ÜRO julgeolekunõukogu arutamaks lääneriikide poolt Ukrainale antavad relvaabi.

Venemaa on ÜRO julgeolekunõukogu üks viiest alalisest liikmest.

Julgeolekunõukogu kohtumine toimub reedel New Yorgi aja järgi kell 15.00 ehk Kiievi aja järgi kell 10 õhtul.  

ISW: Kreml pole loobunud maksimumeesmärkidest Ukrainas hoolimata Peskovi kommentaaridest

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas, et Venemaa soovib jätkuvalt enda kontrolli alla saada kogu Ukraina.

Vene presidendi esindaja Dmitri Peskov, vastates ajakirjanikele neljapäeval, väitis, et Venemaa soovib vallutada ainult nende nelja oblasti territooriumi, mille nad on endaga liitnud.

ISW hinnangul on kõnekad Putini kommentaarid Vene impeeriumi ajaloost ning väited, et "Venemaa on ainuke Ukraina suveräänsuse tagaja".

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 310 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 93390 (võrdlus eelmise päevaga +310);

- tankid 2937 (+0);

- jalaväe lahingumasinad 5912 (+1);

- lennukid 281 (+0);

- kopterid 264 (+1);

- suurtükisüsteemid 1926 (+1);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 395 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 211 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1603 (+2);

- tiibraketid 592 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4531 (+3);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 164 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: ISW/CNN/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: