FT: USA teadlased tegid eduka termotuumasünteesi eksperimendi

National Ignition Facility rajatis Lawrence Livermore National Laboratory keskuses, kus sajad laserkiired koonduvad ühte punkti seadeldise keskel
National Ignition Facility rajatis Lawrence Livermore National Laboratory keskuses, kus sajad laserkiired koonduvad ühte punkti seadeldise keskel Autor/allikas: SCANPIX/Damien Jemison/Lawrence Livermore National Laboratory via AP

Kolme allika kinnitusel on California osariigis asuv Lawrence Livermore National Laboratory suutnud teha eduka termotuumakatsetuse, mille käigus suudeti toota rohkem elektrit, kui testi tegemiseks kulus. Katse tulemused peaks ametlikult avalikuks saama sel nädalal.

Mitme riigi füüsikud on alates 1950. aastatest püüdnud tööle saada termotuumareaktsiooni kontrollitud tingimustes, et toota energiat.

Sama protsess toimub tähtede sees ning see päädib meie jaoks nähtava valgusega. Termotuumasünteesi käigus liidetakse energia tootmiseks aatomeid, erinevalt tuumareaktoritest toimuvast tuumareaktsioonist, kus neid energia saamiseks lõhustatakse.

Siiani pole ükski termotuumareaktor suutnud toota rohkem energiat, kui on kulunud sellesama katsereaktori tööle saamiseks ehk kõik senised termotuumareaktori katsetused on energia tootmise mõttes olnud miinuses.

California osariigis asuv USA föderaalne Lawrence Livermore National Laboratory on viimase kahe nädala jooksul suutnud toota väikeses koguses energiat, suunates maailma suurima laseri vesinikplasma poole. Plasma on aine olek, mis sarnaneb gaasiga, mida esineb eelkõige tähtede sees.

Kuigi paljude teadlaste hinnangul on elektrit tootvad termotuumareaktorid aastakümnete kaugusel, on sel tehnoloogilisel lähenemisel palju potentsiaali, toob The Financial Times esile.

Tuumasünteesi protsessi käigus ei eraldu süsinikku ega ei teki radioaktiivseid tuumajäätmeid ning väikese koguse vesinikuga saaks reaktor teoreetiliselt töötada sadu aastaid.

Allikate kinnitusel tootis Lawrence Livermore National Laboratory katsereaktor 2,5 megadžauli energiat, mis on ligikaudu 120 protsenti eksperimendis kasutatud laserite energiatarbest, mis oli 2,1 megadžauli.

USA energiaministeeriumi teatel tuleb teisipäeval tähtis teadaanne, täpsustamata selle sisu.

Laboratoorium, kus eksperimendid tehti, kinnitas selle toimumist, kuid hoiatas, et toimunud eksperimentide andmeid veel analüüsitakse ning täpset tekkinud energia kogust veel tuvastatakse. Labor ei soovi veel kinnitada, kas eksperimentide käigus suudeti toota energiat rohkem, kui seda kulutati.

Kaks asjaga kursis olevat isikut kinnitasid, et eksperimentide käigus suudeti siiski energiat toota ning väljundenergia oli oodatust suurem, mis kahjustas osa diagnostikatehnikat ja see raskendab omakorda analüüsi tegemist.

USA National Ignition Facilityga plaaniti eelkõige tuumarelvi katsetada simuleerides plahvatust, kuid seal on sestsaadik tehtud tööd termotuumareaktsioonidega.

2021. aastal suudeti samas asutuses toota 1,37 megadžauli energiat, mis oli tollal ligikaudu 70 protsenti sisendenergiast.

Enamik maailma termotuumaeksperimente on teistsuguse lähenemisega, keskendudes reaktoritüübile, kus ülikuuma vesinikplasmat hoiab paigal magnetväli.

Sellisel tööpõhimõttel ehitatakse Prantsusmaal ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) termotuumakatsereaktorit, millest saab valmides suurim sellist tüüpi reaktor maailmas.  

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: