Peruu president lubas protestide tõttu erakorralisi valimisi

Protestid valitsuse vastu Peruu pealinnas Limas pühapäeval
Protestid valitsuse vastu Peruu pealinnas Limas pühapäeval Autor/allikas: SCANPIX/Lucas Aguayo Araos/dpa

Peruu uus president Dina Boluarte teatas, et teeb riigi Kongressile ettepaneku tuua parlamendivalimised valitsusvastaste protestide tõttu varasemaks. Protestide käigus on kaks noort inimest hukkunud. Protestid algasid peale riigi endise presidendi Pedro Castillo tagandamist Kongressi poolt.

Värskelt ametisse saanud Peruu president Dina Boluarte lubas esmaspäeva varahommikul, et esitab Peruu parlamendile eelnõu, millega tuuakse riigi parlamendi valimised kaks aastat varasemaks ning valimised toimuksid 2024. aasta aprillis.

Pühapäeval hukkus Peruus valitsusvastaste protestide käigus kaks noort inimest ja veel neli sai viga. Kaks noorukit hukkusid Peruu Apurimac regioonis Andide mäestikus, vahendas The Guardian.

Peruus puhkesid ulatuslikud valitsusvastased protestid kui riigi Kongress tagandas ametist eelmise presidendi Pedro Castillo.

Castillo tahtis enne enda tagandamishääletust Kongressi laiali saata. Sellele oli vastu nii riigi põhiseaduskohus kui ka mitmed Castillo valitsuse liikmed.

Castillo asemel vannutati Peruu presidendiks tema senine asepresident Dina Boluarte, kellest sai poliitilise kriisi järel esimene Peruu naispresident.

Valitsusvastased protestid on toimunud eelkõige Peruu maapiirkondades, kust on pärit enamus tagandatud presidendi Castillo toetajaid.

Ametis olev president Dina Boluarte teatas Twitteris, et mitte ühegi peruulase elu ei peaks tulema poliitiliste huvide ees ohvriks. Boluarte kutsus üles dialoogile ja vägivalla lõpetamisele.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: