Paavst kõneles jõulumissal Ukraina sõjale viidates võimunäljast

Paavst Franciscus Püha Peetruse basiilikas jõululaupäeval
Paavst Franciscus Püha Peetruse basiilikas jõululaupäeval Autor/allikas: SCANPIX/picture alliance/Stefano Spaziani

Paavst Franciscus lausus jõululaupäeva missal Ukraina sõjale viidates, et ahnus ja võimunälg maailmas on nii suur, et mõned tahavad "tarbida isegi oma naabreid".

Franciscus kõneles ahnusest ja tarbimisest eri tasanditel, paludes inimestel vaadata konsumerismist kaugemale, ning pidada meeles sõja ja vaesuse tõttu kannatajaid. "Meie maailma mehed ja naised söövad rikkuse ja võimu näljas isegi oma naabreid, oma vendi ja õdesid," ütles ta. "Kui palju sõdu oleme näinud! Ja kui paljudes kohtades suhtutakse ka tänapäeval inimväärikusse ja vabadusse põlgusega!"

Pärast seda, kui Venemaa veebruaris oma naabrile kallale tungis, on Franciscus peaaegu igal avalikul üritusel sõja vastu sõna võtnud. Ukrainat ta laupäeva õhtul konkreetselt ei maininud.

"Nagu alati, on selle inimliku ahnuse peamised ohvrid nõrgad ja haavatavad," ütles ta. "Ma arvan ennekõike lapsi, keda sõda, vaesus ja ebaõiglus neelavad."

Tõmmates paralleeli sõimes sündinud Jeesuse ja tänapäeva vaesuse vahel, ütles paavst: "Jumal saabub sõime, kus on hüljatus ja ebamugavus. Ta tuleb sinna, sest näeme seal inimkonna probleemi: ükskõiksust, mida tekitab ahnus omada ja tarbida."

Selle kuu alguses kutsus paavst inimesi üles kulutama vähem jõulupidustustele ja -kinkidele ning saatma abi ukrainlastele, et aidata neil talve üle elada.

Franciscus, kes tähistas oma ametiaja kümnendaid jõulupühi, juhatas Püha Peetruse basiilikas missat umbes 7000-pealise rahvahulga ees. Väljas Peetri väljakul viibis veel umbes 4000 inimest. Põlvehaiguse tõttu ei saanud Franciscus pikka aega seista ja istus suure osa missast altari kõrval.

Pühapäeval annab paavst Püha Peetruse basiilika rõdult kümnetele tuhandetele inimestele oma "Urbi et Orbi" (ee linnale ja maailmale) õnnistuse.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: