Bundeswehri teenistusest keeldujate arv on 2022. aastal pea viiekordistunud

Saksa sõdurid Boxer lahingumasinaga 2022. aasta detsembris Slovakkias
Saksa sõdurid Boxer lahingumasinaga 2022. aasta detsembris Slovakkias Autor/allikas: SCANPIX/Kay Nietfeld/dpa

Peale Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale on Saksa kaitseväeteenistusest südametunnistuse alusel keeldujate arv pea viiekordistunud. Kuna Saksamaal on alates 2011. aastast ajateenistus peatatud, siis on kõik esitatud avaldused tegevväelaste poolt.

Kui 2021. aastal esitati 201 taotlust südametunnistuse alusel kaitseväeteenistusest keeldumiseks. 2022. aastal esitati samas 951 taotlust, kinnitas Saksa perekonna- ja kodanikuühiskonna ameti esindaja Saksa RND-le.

Kuna Saksamaal peatati 2011. aastal ajateenistuskohustus, siis on sestsaadik kaitseväeteenistusest keeldujad olnud ainult need inimesed, kes juba teenivad Bundeswehris.

Paljud sõdurid põhjendavad oma taotlust sellega, et nad ei oodanud sõjalist konflikti.

Samuti kinnitas Bunderwehri personaliosakonna juht, et taotluste arv Saksa kaitseväega liitumiseks on samuti alates 2022. aasta algusest olnud langustrendis.

Personali kadu ja väiksem arv uusi sõdureid, kes tahavad Saksa relvajõududega liituda, muudab Bundeswehri jaoks isikkoosseisu suurendamise eesmärgi täitmise raskemaks. 2022. aastal oli Bundeswehris teenimas alla 184 000 sõduri ning Saksamaa on seadnud eesmärgiks kasvatada relvajõudude isikkoosseis 203 000 inimeseni.

Saksa kaitseminister Christine Lambrecht on varem rõhutanud, et Bundeswehr peab hakkama värbama paremini ja looma tingimused, mis motiveeriks olemasolevaid inimesi olema pikemalt teenistuses.

Eestis võib kaitseväeteenistuse asemel läbida usulistel või kõlbelistel põhjustel asendusteenistuse, kuid see puudutab ainult ajateenijaid.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: RND

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: