Rootsi ei toeta EL-i roheäri seaduse kehtestamist

Jessika Roswall
Jessika Roswall Autor/allikas: SCANPIX/TT NEWS AGENCY/Christine Olsson/TT

Euroopa Liidu (EL) eesistuja Rootsi leiab, et Brüssel ei peaks kehtestama sarnase roheäri seaduse, mis kehtib USA-s. Washington kuulutas hiljuti välja inflatsiooni vähendamise seaduse (IRA) ja mitmed Euroopa ettevõtted ja riigid leiavad, et see seadus vähendab Euroopa firmade konkurentsivõimet.

USA tahab IRA seadusega edendada rohelise energiaga seotud tööstusharusid. Rootsi tõrjus aga tagasi üleskutsed kehtestada sarnane toetuste skeem Euroopa Liidus.

Rootsi EL-i asjade minister Jessika Roswall ütles teisipäeval, et vabakaubanduse toetamine on parim viis USA konkurentsiga toime tulemiseks.

"Vabakaubanduse ja tootlikkuse vahel on korrelatsioon. Toetuste jagamise võidujooks pole lahendus," ütles Roswall

Euroopa Komisjon tutvustas kolmapäeval uut regulatsiooni, mis kohustab ettevõtteid teavitama komisjoni mitte EL-iga seotud toetustest. Komisjon tahab nii kaitsta Euroopa firmasid ebaausa konkurentsi eest. See ei takista aga ettevõtetel kolida USA-sse, kui seal peaksid olema äri ajamiseks paremad tingimused. 

Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad nüüd leevendada riigiabi eeskirju. Mõlemad riigid tahavad kaitsta oma ettevõtteid välismaise konkurentsi eest.

Roswalli sõnul peaksid subsiidiumid olema aga ainult lühiajaline lahendus. Ka Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager ütles, et konkurentsvõimet ei saa üles ehitada toetuste peale. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: