Uuring: Amazonase metsatulekahjud mõjutavad ka Tiibeti ökosüsteemi

Vihmamets Brasiilias
Vihmamets Brasiilias Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/UESLEI MARCELINO

Teadusajakirjas Nature Climate Change ilmunud uuringu kohaselt võivad Amazonase metsatulekahjud kaasa aidata liustike sulamisele Himaalajas. Uuringu kohaselt on ökosüsteemid omavahel tihedamalt seotud, kui teadlased varem arvasid.

Teadlased leidsid uuringus, et kui Amazonases soojeneb, siis soojeneb ka Tiibeti piirkond. Mida vähem sajab Amazonases, seda vähem sajab Tiibetis. Amazonas asub Tiibetist umbes 20 000 kilomeetri kaugusel, vahendas Bloomberg. 

Uuringus jälgisid teadlased, kuidas Maa ökosüsteemid on omavahel ühendatud. Uuring viitab, et ühe ökosüsteemi kokkuvarisemine võib kahjustada ka teisi ökosüsteeme. 

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel teadlased alles alustasid uurimist, kuidas üksteisest kaugel asuvad ökosüsteemid on omavahel seotud. Need teadmised on aga olulised, et mõista kliimamuutuste täielikku mõju. Kliimamuutuste tõttu läheb ilm soojemaks, meretase tõuseb.

Brasiilia Amazonase metsade hävitamine käib praegu täie hooga, metsad mängivad aga kogu planeedi ökosüsteemis olulist rolli. Narkoparunid hävitavad ka Kolumbias aktiivselt Amazonase vihmametsasid. 

Suur osa Amazonases raiutud puidust leiab rakendust mööblitööstuses. Haruldasi lehtpuuliike hinnatakse vastupidavuse pärast.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: