Signe Ratsost sai ajutiselt teine eestlane EL-i ametnike kõrgeimal astmel

Eestis on hästi teada, et Euroopa Liidu kõige kõrgemal võimalikul ametniku positsioonil – Euroopa Komisjoni peadirektoraadi (DG) peadirektorina – töötab transpordi valdkonnas Henrik Hololei. Viimased pool aastat on aga samaväärsel kohal tegutsenud ka Signe Ratso, kes juhib kuni veebruari keskpaigani Euroopa Komisjoni Teaduse ja innovatsiooni peadirektoraati (DG RTD).
"Olen töötanud Euroopa Komisjoni Teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadis peadirektori asetäitjana alates 2018. aasta märtsist. Seoses eelmise peadirektori lahkumisega eelmise aasta 1. septembrist kuni uue peadirektori ametisse astumiseni 16. veebruaril oli minu ülesandeks olla peadirektori kohusetäitja ning juhtida uue peadirektori tulekuni organisatsiooni ja paljusid selle valdkonna tegevusi," ütles Ratso esmaspäeval ERR-ile.
Eelmisel nädalal selgus, et Teaduse ja innovatsiooni peadirektoraati hakkab juhtima Luksemburgist pärit Marc Lemaitre, kes viimased kuus aastat oli Regionaalpoliitika peadirektoraadi (DG REGIO) peadirektor.
Euroopa Komisjonis on kokku 33 peadirektoraati ning ehkki tegemist on karjääriametnike juhitud asutustega, mängib peadirektorite määramisel oma rolli ka poliitika ning riikide mõjukus ja jõuvahekorrad Brüsselis. Peadirektoraadid alluvad vastava valdkonna Euroopa Komisjoni volinikule, kes on poliitikud.
"Euroopa Komisjon määrab peadirektorid oma otsusega ning teeb valiku mitmete sobilike kandidaatide hulgast. Uus peadirektor Marc Lemaitre on kogenud peadirektor, kes on üle kuue aasta juhtinud Euroopa Komisjoni Regionaalpoliitika peadirektoraati ning seal saadud kogemusega aitab kindlasti suurendada ka meie Euroopa Horisondi teadusprogrammi mõjukust," kommenteeris Ratso.
Ratso ise jätkab samas peadirektoraadis asejuhina. "Üheks minu peamiseks ülesandeks on endiselt rahvusvahelised läbirääkimised uute riikide võimalikuks ühinemiseks Euroopa Horisondi teaduse ja innovatsiooni raamprogrammiga. Täpsemad vastutusvaldkonnad selguvad lähiajal, kui uus peadirektor on ametis ning parim tööülesannete jaotus saab ühiselt läbi arutatud," märkis ta.
"Meie peadirektoraadi ülesanded on väga laiad ning mahukad, sisaldades näiteks ligi 100-miljardilise eelarvega Euroopa Horisondi teadusprogrammi juhtimist, koostöös liikmesriikidega Euroopa ühise Teadusruumi arendamist, uue Euroopa Innovatsioonistrateegia väljatöötamist ja rahvusvahelisi läbirääkimisi väljaspool Euroopat paiknevate riikidega meie teadusprogrammiga liitumiseks," selgitas Ratso.
"Olen alates 2006. aastast töötanud Euroopa Komisjonis ning ennekõike rahvusvaheliste läbirääkimistega seotud valdkondades nagu ka enne Euroopa Komisjoniga liitumist Eestis. Usun ja loodan, et sarnaste tööülesannetega jätkan ka lähiaastatel," ütles Ratso.
Enne liitumist Euroopa Komisjoniga töötas Ratso aastatel 1994–2005 Eestis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantslerina eurointegratsiooni, Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö valdkondades.
Aastatel 2012 – 2018 töötas Ratso Euroopa Komisjoni kaubandusdirektoraadi kaubandusstrateegia ja turulepääsu valdkonna direktorina.
Toimetaja: Mait Ots