Eestlasest ametnik tõusis Euroopa Komisjonis kõrgele ametikohale

Euroopa Komisjoni ametnik Signe Ratso.
Euroopa Komisjoni ametnik Signe Ratso. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kolmapäeval sai eestlasest ametnikust Signe Ratsost Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadi asepeadirektor.

Ametikõrgendusest teatas kolmapäevasel pressikonverentsil Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Ratso töötas seni Euroopa Komisjoni kaubanduse peadirektoraadis direktorina, kus tema juhitud üksus tegeles nii multilateraalset kaubandust kui kahepoolseid vabakaubanduslepinguid puudutava üldise kaubandusstrateegiaga, samuti kaubandusanalüüsi ja erinevaid tööstussektoreid, sealhulgas energeetikat, puudutavate kaubandusküsimustega.

Aastatel 2007–2010 juhatas Ratso samas peadirektoraadis direktoraati, mille vastutusvaldkonnas olid WTO, OECD, juriidilised kaubandusküsimused, sealhulgas WTO kaubandusvaidlused ning põllumajandus- ja kalanduskaubandusega seotud küsimused. Ratso alustas tööd Euroopa Komisjoni kaubanduse peadirektoraadis 2006. aasta alguses, olles esimese aasta juhtivnõuniku ametikohal.

Enne Euroopa Komisjoniga liitumist töötas Ratso majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis asekantslerina (1994–2005), vastutades muuhulgas ministeeriumi valitsemisala eurointegratsiooni küsimuste eest ning kuuludes Eesti ELiga liitumisläbirääkimiste delegatsiooni.

Varem on Euroopa Komisjonis nii kõrgele ametikohale ehk peadirektoraadi asepeadirektoriks tõusnud vaid kaks eestlasest ametnikku - Henrik Hololei ja Maive Rute.

Ratsoga samal positsioonil olev Rute nimetati 2016. aastal Euroopa Komisjoni teadusuuringute ühiskeskuse peadirektori asetäitjaks.

Kõige kõrgemal ametnikupositsioonil Euroopa Liidus on Hololei, kes töötab alates 2015. aasta oktoobrist Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektorina.

Euroopa Komisjon teatas kolmapäeval kokku viie uue pedirektori ja viie asepeadirektori määramisest. Kümnest kuus uut juhti on naised.

Selmayrist saab Euroopa Komisjoni peasekretär

Euroopa Komisjoni ametite puhul oli aga kolmapäeval suurimaks uudiseks see, et Junckeri kabinetiülemast Martin Selmayrist saab Euroopa Komisjoni peasekretär ehk sisuliselt EL-i kõige kõrgem ametnik.

Mitteametlikult on Junckeri lähimaks nõuandjaks olevat Selmayri peetud juba varem Brüsseli kõige olulisemaks ametnikuks ning uus ametikoht tähendab seda, et Selmayri karjäär jätkub Komisjonis ka pärast Junckeri ametiaja lõppu.

Seni Komisjoni peasekretäriks olnud Alexander Italianer läheb 1. märtsil pensionile.

Junckeri uueks kabinetiülemaks saab aga Selmayri senine asetäitja Clara Martinez Alberola.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: