Terviseamet pani Tartu V Spa Legionella bakteri tõttu kinni
Terviseamet tuvastas Tartu V Spa veetorustikest võetud proovidest kopsupõletikku tekitava Legionella bakteri, mille sisaldus ületas normpiire kohati ligi 100 korda ning spaa tegevus peatati ajutiselt. Hiljuti V Spad külastanud inimestel palutakse oma tervist jälgida.
V Spa puhul polnud tegemist rutiinse kontrolliga, vaid terviseamet kontrollis erinevaid paiku, millega puutus kokku üks legionelloosi haigestunud eakas riskirühma patsient, kelle tervislik seisund on raske.
Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juhataja Tiia Luht kinnitas, et niipea kui terviseamet sai kinnituse Legionella bakteri suures koguses esinemisele, teavitati nii Kvartali keskuse kui ka V Spa esindajaid ning teenuste pakkumine veekeskuses peatati.
Neljapäeval võtab terviseamet uuesti proove ja üritab välja selgitada saastumise ulatuse. Seejärel viib V Spa läbi kloorišoki, tõstab boilerite temperatuuri ning puhastab täiendavalt spaaruumid. Spaa hinnangul võib see aega võtta kümmekond päeva.
"V Spa saab avada külastajatele uksed pärast seda, kui proovide tulemused on normpiirides," selgitas Luht.
Viimase paari nädala jooksul käis V Spas 7000 külastajat. Terviseamet soovitab inimestel, kes on viimase kahe nädala jooksul külastanud Tartu V Spad, jälgida tähelepanelikult oma tervislikku seisundit. Haigus algab tavaliselt kõrge palaviku, kuiva köhaga, hingelduse, külmavärinate, peavalu ja lihasevaluga. Kui paari nädala jooksul pärast spaa külastamist tekivad respiratoorsed sümptomid, siis tuleb ühendust võtta oma perearstiga.
Terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna nõuniku Irina Dontšenko sõnul on legionelloos ägeda kulu ja bakteriaalse päritoluga nakkushaigus, mille põhihaigusvormiks on kopsupõletik. Legionella ei põhjusta üldjuhul kõhuvaevusi ega oksendamist. Haigus ei levi inimeselt inimesele. Haigusesse nakatutakse bakterit sisaldavate mikroskoopiliste veepiiskade sissehingamisel.
Oluline on Legionella paljunemise vältimine veevarustussüsteemides. Külmavee süsteemis peab olema tagatud vee temperatuur alla +20°C ja kuumavee süsteemis +55-60°C. Tähtis on veevärgi süsteemide korrashoidmine ja korrapärane kontrollimine.
"See on selline omapärane bakter, et hakkab kasvama seisvates vetes, kus on soodne temperatuur. Ehk temperatuur on selle bakteri jaoks oluline kasvulava. Kui hoida vett alla 50 kraadi, 55 kraadi, siis on bakteril väga head tingimused," selgitas Luht.
V Spa juhataja Gea Puidak ütles "Aktuaalsele kaamerale", et vaatamata kallinenud energiahindadele pole keskus ei õhu- ega veetemperatuuri pealt kokku hoidnud.
"Seisvat vett spaas ei ole ja tegelikult on ka selline süsteem veesüsteemis, mis teatud kellaaegadel veel kütab ka boilereid kuumemaks. Igapäevaselt, kui dušist tuleb vesi, siis ta on 60 kraadi juures. Kuna spaa on keeruline keskkond, siis me oleme olnud ülihoolikad selles osas. See tuleb meie jaoks ka täiesti ootamatult," rääkis Puidak.
Samuti paneb terviseamet südamele, et inimesed ei keeraks oma kodus boileri temperatuuri alla.
"Pigem, kui inimene tahab natuke säästa, on see, et ta lühendab oma duši all käiku, aga mitte ei langetaks veetemperatuuri. Kui te olete kodust ära läinud ja lasete oma temperatuurid, elektri välja, siis enne tarvitamist laske veel voolata ja tõstke temperatuur tagasi jälle 60 kraadi peale kas või korraks. See hävitab bakterid isegi kahe minuti jooksul 60 kraadi juures," selgitas Tiia Luht.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Ode Maria Punamäe, Merili Nael